Aktualności

Powrót
Beton w ogrodzie i na tarasie. Najnowsze trendy i praktyczne porady
11.06.2019

Beton w ogrodzie i na tarasie. Najnowsze trendy i praktyczne porady

Gdy za oknem robi się coraz cieplej, pora zakasać rękawy i wziąć się do pracy w ogrodzie. Przełom wiosny i lata to idealny czas na wprowadzenie zarówno drobnych zmian, jak i poważnych rewolucji. Eksperci podkreślają, że przebojem tegorocznych aranżacji jest beton. Jak go zastosować?

Dotychczas beton był utożsamiany raczej z budownictwem socjalistycznym. Czas wielkich molochów architektonicznych na szczęście już przeminął. W zapomnienie odeszły też złe skojarzenia. Szary materiał coraz częściej jest wykorzystywany przy aranżowaniu bardziej kameralnych przestrzeni.

Zastosowanie betonu w ogrodzie lub na tarasie nadaje miejscu wyjątkowy, choć nieco surowy charakter. Wyraźny kontrast pomiędzy ciemną barwą kompozytu a bujną roślinnością podkreśla walory estetyczne nowoczesnego ogrodu. Podczas odnawiania ogrodu właściciele posesji chętnie budują np. ogrodzenia z betonowych płyt. To świetna alternatywa dla popularnych parkanów z drewna lub drucianych siatek. Pora poznać więcej możliwości, jakie daje beton.

Meble ogrodowe z betonu - warto się skusić? 

Chyba nie każdy ma świadomość, że meble ogrodowe można także wykonać z betonu. Ich surowy wygląd znakomicie koresponduje z łagodnym obliczem rozkwitającej natury. Rozwiązanie znajduje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród admiratorów nowoczesnego stylu. Nijak bowiem drewniane meble nie pasują do współczesnego budownictwa, na które chętnie stawiają deweloperzy. Za to beton - jak ulał.

Wiele osób rezygnuje z tego pomysłu i stawia na kompromis, ponieważ obawia się trudności z transportem mebla. Jeśli ma się pod ręką maszynę do podnoszenia betonu, warto z niej skorzystać przy przemieszczenia ciężkiego fotela. Problem z głowy, a na trawie znajdzie się oryginalny element wystroju ogrodu. Beton architektoniczny znakomicie nadaje się również do tworzenia gazonów i donic.

Praktyczne zastosowanie betonu w ogrodzie 

Stąpanie bosą nogą po trawie to jedna z większych przyjemności osób, które posiadają ogród. Dobrym sposobem na urozmaicenie wyglądu przydomowego parku jest umieszczenie na ziemi płyt betonowych. Mogą spełniać wiele funkcji - być stabilnym podłożem dla konstrukcji huśtawki lub wydzielać miejsce dla grilla. Nie trzeba jednak szukać na siłę konkretnego zastosowania. Wystarczy rozrzucić przypadkowo płyty na trawie lub uformować z nich ścieżkę. W każdym przypadku będą znakomitym urozmaiceniem przestrzeni.

Kilka słów warto poświęcić także zagadnieniu pod tytułem “beton na tarasie”. Tradycyjne kafelki można skuć, a drewnianą podłogę zerwać. Co w zamian? Wynajem maszyny do podnoszenia betonu, kilka dni pracy i odświeżona nawierzchnia tarasu gotowa. Od tej pory, nikt już nie będzie obawiał się, że przewróci się na śliskiej podłodze. Beton zapewnia bardzo dobrą przyczepność, a przy okazji wygląda elegancko i nowocześnie. Kto za nim nie przepada, zawsze może ograniczyć się do postawienia na honorowym miejscu betonowego krasnala. Wprawdzie wyszedł już z mody, ale nie zawsze trzeba podążać ślepo za trendami.


Powrót