Aktualności

Powrót
Chwytaki próżniowe czy mechaniczne – które wybrać?
23.08.2019

Chwytaki próżniowe czy mechaniczne – które wybrać?

Precyzja, wydajność, bezpieczeństwo i funkcjonalność – to cechy, którymi powinien się charakteryzować dobrej jakości chwytak do podnoszenia elementów betonowych. Jednak, jakiego wyboru dokonać – czy zdecydować się na chwytak próżniowy, czy chwytak mechaniczny? Podpowiadamy.

Chwytaki – do czego służą?

Chwytaki to urządzenia umożliwiające sprawne przenoszenie elementów betonowych różnego typu - mniejszych, większych, węższych czy szerszych. Z powodzeniem poradzą sobie  w wielu sytuacjach.

Chwytaki charakteryzują się dużą funkcjonalnością, innowacyjnością i trwałością. Warto mieć świadomość, że ich używanie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników, szczególnie jeśli chodzi o przenoszenie dużych i ciężkich elementów betonowych. Na rynku obecne są między innymi chwytaki próżniowe oraz chwytaki mechaniczne. Które najlepiej się sprawdzają?

Chwytaki próżniowe

Chwytaki próżniowe, nazywane inaczej chwytakami podciśnieniowymi, doskonale nadają się do transportowania z jednego miejsca w drugie elementów betonowych. Chwytaki próżniowe sprawdzają się w wielu branżach. Wśród nich można wymienić branżę brukarską i w jej ramach przenoszenie płyt betonowych, chodnikowych, wibroprasowanych, jak również krawężników, oraz branżę budowlaną, a dokładniej prefabrykaty, płyty stropowe, żerańskie oraz odlewane schody. Do tego zaliczają się jeszcze prace przy budowie bądź naprawie autostrad i transportowanie na teren budowy barier betonowych oraz płyt pod drogi dojazdowe. Chwytaki podciśnieniowe sprawdzają się również w hurtowniach budowlanych (przy rozładunku gabarytów na placu), produkcyjnych oraz melioracyjnych (tutaj mowa o przenoszeniu kręgów betonowych, szamb odlewanych czy też rur przepustowych pod drogami).

chwytak próżniowy

Warto mieć na uwadze, że chwytaki próżniowe są zintegrowane z wkładem próżniowym o różnej wydajności. Wśród właściwości tych urządzeń można wymienić między innymi dużą wydajność, ergonomię oraz błyskawiczny czas reakcji, gdyż przyssawki przysysają się do betonu już w 1 sekundę. Dodatkowo wśród cech charakterystycznych dla chwytaków próżniowych można wskazać utrzymywanie stałego poziomu podciśnienia pomimo wahań lub spadków ciśnienia zasilania. To możliwe dzięki wbudowanym czujnikom, które na bieżąco informują o poziomie ciśnienia. Zdecydowanie wpływa to na jakość oraz bezpieczeństwo pracy i znajdujących się obok osób.

Chwytaki mechaniczne

Chwytaki mechaniczne znajdują zastosowanie najczęściej w przypadku ciężkich produktów lub gdy wymagane jest szczególnie precyzyjne chwytanie bądź w sytuacji, gdy istnieje potrzeba manipulacji przedmiotem w przestrzeni. Sprawdzają się przykładowo w transportowaniu i układaniu krawężników i płyt betonowych. To nie jedyne ich zastosowanie.

Które chwytaki są lepsze?

Są fani chwytaków próżniowych, jak i chwytaków mechanicznych. Warto jednak zaznaczyć, że przy korzystaniu z chwytaków próżniowych nie ma mowy o jakimkolwiek uszczerbku przenoszonego materiału. Dodatkowo działają one wygodniej, szybciej (przyssawki błyskawicznie się przysysają do betonu) oraz bezpieczniej. Ponadto chwytaki próżniowe umożliwiają łatwe podniesienie płyt od góry, co pozwala na bezinwazyjne wyciągnięcie nawet pojedynczych elementów z ułożonej całości.  Nie ma wówczas potrzeby chwytania za boki, co niekiedy jest wręcz niemożliwe. Warto zatem postawić na urządzenia, które z powodzeniem sprawdzają się nawet w trudnych sytuacjach.

chwytak podciśnieniowy
 

Patrząc na wszystkie cechy charakterystyczne dla chwytaków próżniowych oraz chwytaków mechanicznych, nietrudno zauważyć, że te pierwsze z powodzeniem sprawdzają się nawet w trudnych sytuacjach. W każdej branży najważniejsza jest właśnie efektywność, co zdecydowanie daje używanie chwytaków podciśnieniowych.


Powrót