Aktualności

Powrót
Chwytaki próżniowe – trzy powody, dla których warto z nich korzystać
13.05.2021

Chwytaki próżniowe – trzy powody, dla których warto z nich korzystać

Chwytaki próżniowe nalezą do maszyn, bez których trudno dziś o wydajną, efektywną i precyzyjną pracę na wielu obszarach. Jakie są główne zalety tych maszyn decydujące o dużej popularności w zaskakująco wielu branżach?  Chwytaki próżniowe - określane także jako chwytaki podciśnieniowe - używane są podczas prac transportowych. W sytuacji, gdy niezbędne jest przeniesienie dużego, obciążającego elementu - np. betonowej płyty - możliwości chwytaka okazują się szczególnie cenne. Oto trzy powody, dla których warto korzystać w takich - i nie tylko - sytuacjach z chwytaków. 

Bardzo duże możliwości udźwigu

Możliwości zastosowania chwytaków próżniowych mogą być zaskoczeniem. Sprawdzają się one w wyjątkowo wielu branżach. Podstawowym skojarzeniem jest w tym kontekście przede wszystkim brukarstwo. Chwytaki próżniowe podołać takim wyzwaniom jak:
  • duże płyty betonowe
  • materiały chodnikowe
  • elementy wibroprasowane
  • krawężniki
  • pozostałe części zabudowy brukarskiej. 
Równie duże znaczenie chwytaki próżniowe maja w kontekście aktywności budowlanej. W tym przypadku potencjał i przygotowanie technologiczne urządzeń pozwala na przenoszenie prefabrykatów, płyt stropowych czy elementów odlewanych.  Warto jednak zauważyć, że wraz z szybkim rozwojem funkcjonalności chwytaków podciśnieniowych, wzrosło spektrum możliwości wykorzystania również poza obszarem budownictwa czy prac brukarskich. Doskonale sprawdzają się w przypadku prac melioracyjnych - np. podczas transportu na niewielkiej odległości kręgów betonowych czy elementów szamb. Bezproblemowo można je również wykorzystywać w kontekście rur przepustowych.  Coraz częściej chwytaki próżniowe używane są także w przypadku prac rozładunkowych. W efekcie możliwości tych maszyn sprawdza się także wobec rozładunków i załadunków charakterystycznych dla dużych hurtowni. 

Sprawdź ofertę chwytaków próżniowych polskiej marki Catchshift >>>

Mobilność podczas realizacji jako cecha - chwytaki próżniowe

Ważna zaleta chwytaków próżniowych jest ich lekkość. Mimo zaskakująco dużych możliwości udźwigu, urządzenia zachowując niewielkie wymiary. To produkty, które z jednej strony zwracają uwagę dużą wielozadaniowością, a zarazem niewielka waga i rozmiarem. Przekłada się to na bezpośrednio na dynamikę, możliwość swobodnego używania również w np. zamkniętej przestrzeni. Efektem jest wzrost efektywności pracy. Sama praca chwytakiem próżniowym jest łatwa i nie wymaga specjalistycznych szkoleń oraz zaawansowanej wiedzy technicznej. Specyfika konstrukcji sprawia, że maszyna może operować bez problemu wszędzie tam, gdzie naturalna aktywność ludzka spotkałyby się z ograniczeniami. W ten sposób ergonomia - przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa pracy - staje się ważna zaleta maszyn.  W tym kontekście ważną cechą użytkową chwytaków jest ich żywotność. Technologia wykonania przekłada się na długie użytkowanie. Jednocześnie same koszty eksploatacji są niewielkie. Dotyczy to również kwestii energetycznych.  W kontekście automatyki przemysłowej istotna jest także swoista naturalność pracy chwytaków. O ile innego typu maszyny wykorzystują siłę ścisku groźną dla przenoszonego przedmiotu, forma zasysania za pomocą podciśnienia uważana jest za zdecydowanie bardziej naturalną i pozwalającą na większe możliwości adaptacji. Sprzyja temu również bogactwo akcesoriów - np. końcówek do urządzeń próżniowych. Odpowiednio dobrane przyssawki zapewnią właściwy i szczelny kontakt z obiektem oraz jego podtrzymanie podczas manipulacji w oparciu o możliwości podciśnienia. 

Różnorodność cen i możliwości

Niewątpliwie chwytak chwytaki nierówny. Urządzenia próżniowe to bardzo szeroka grupa urządzeń, które charakteryzują się bardzo zróżnicowaną wydajnością - a co za tym idzie, również ceną. W ten sposób można swobodnie dostosować dane urządzenie do konkretnych potrzeb i założeń inwestora.  Z jednej strony oferta chwytaków to niewielkie urządzenia opracowane z myślą o relatywnie prostych zadaniach i bezproblemowo wpisujące się w możliwości budżetowe małych firm. Z drugiej - chwytaki mogą być też dużymi, kompleksowymi wręcz maszynami zaprojektowanymi wyłącznie pod kątem bardzo zaawansowanych realizacji.  Niewątpliwie wszystkie nowoczesne urządzenia łączy jakość. Dotyczy ona nie tylko ich walorów ergonomicznych czy szybkości reakcji działania przyssawki.Wazna kwestia jest bezpieczeństwo. Nowoczesne chwytaki próżniowe są pod tym względem w pełni zabezpieczone. Dzięki wykorzystywanym czujnikom ciśnienia monitoring stopnia przyssania odbywa się na bieżąco, a maszyna samoczynnie kontroluje - poprzez sterowniki - czy nie dochodzi w tym zakresie do wahań czy spadków. Dzięki temu praca jest w pełni bezpieczna i komfortowa.  Warto takze zwrocic uwage na różnorodność urządzeń pod względem rozwiązań technicznych. Przykładem jest rozwiązanie układu przeniesienia napędu - od imadłowego przez nożycowy, szczypcowy lub opasujący. Również same końcówki chwytaków mogą być w pełni sztywne lub bardziej elastyczne i zapewniać efekt niewielkiej sprężystości. W efekcie duży wybór oraz zróżnicowanie chwytaków umożliwia dopasowanie danego sprzętu do konkretnego zapotrzebowania nabywcy.   

Powrót