Aktualności

Powrót
Czy kostka brukowa może być wykorzystana jako podkład pod basen ogrodowy?
05.04.2022

Czy kostka brukowa może być wykorzystana jako podkład pod basen ogrodowy?

Basen w ogrodzie - nawet tymczasowy i rozstawiamy spontanicznie przy okazji późnej wiosny i lata - to doskonały pomysł na relaks przy domu. W tym kontekście często pojawia się pytanie o to, gdzie postawić basen oraz jak zabezpieczyć podłoże. Jednym z popularnych wyborów stała się kostka brukowa, która może być wykorzystywane również do innych celów. Podbudowa ogrodowa wykonana z kostki brukowej to świetne rozwiązanie niezależnie od wielkości i pojemności przestrzeni rekreacyjnej. Zastanawiając się, gdzie powinien być rozłożony basen w ogrodzie, najczęściej wybieramy miejsce nieco oddalone od tarasu. Wynika to z faktu, że basen służący do wodnych igraszek dzieci bywa miejscem wyjątkowo głośnej zabawy. Stąd dążenie do tego, by ulokować go w miarę daleko od miejsca strefy wypoczynku wyciszonego.

W efekcie baseny ogrodowe stawiane są na podłożu trawiastym. To może jednak negatywnie wpływać na wytrzymałość struktury. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie podłoża z kostki brukowej.

Jak rozłożyć basen w ogrodzie?

Aby zrozumieć jak ważna jest prawidłowa podbudowa, trzeba zauważyć z czym wiąże się położenie basenu bezpośrednio na ziemi. Po pierwsze: nie powinien on stać na glebie utrzymanej ciągle w stanie wilgoci. Zadbać należy też o to, by ograniczyć ryzyko poślizgu podczas wejścia i wyjścia do wody.

Przed rozłożeniem basenu ogrodowego należy starannie oczyścić glebę. Na jej powierzchni nie powinny znajdować się żadne elementy, które mogłyby w jakiś sposób naruszyć strukturę sztucznego materiału. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie chodzi tu o usunięcie wyłącznie samych kamyków. Równie dużym zagrożeniem dla basenu w ogrodzie będą małe gałązki czy szyszki spadające z niedalekiego drzewa. Dopiero po oczyszczeniu oraz przestrzeni wokół basenu można zająć się jego rozłożeniem oraz zalaniem wodą.

Na czym powinien stać basen ogrodowy?

Ustawianie basenu zawsze w tym samym miejscu i bezpośrednio na glebie zmieni potencjalny zielony trawnik w niezbyt estetyczne klepisko. Korzystniejsze jest wygospodarowanie miejsca docelowo pod strefę rekreacji. Wystarczy do tego położenie kostki brukowej. Proces ten można przeprowadzić w pełni samodzielnie. Narzędzia do układania kostki brukowej – takie jak np. Mickey 155 od Catchshift - pozwalają na duże przyspieszenie procesu układania.

Nie trzeba do tego angażować specjalistów. Coraz częściej osoby, które samodzielnie chcą zadbać o estetykę i wykończenie swojego ogrodu korzystają właśnie z tego rodzaju narzędzi. Nie trzeba się decydować na ich bezpośredni zakup, ponieważ istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu na dowolny okres czasu. Łatwość jego obsługi sprawia, że bezproblemowo może być on używany zarówno przez specjalistów jak i dla laików niemających typowego doświadczenia w brukarstwie. Zanim więc ktokolwiek zaangażuje się w układanie kostki brukowej samodzielnie, warto sprawdzić jakie możliwości w tym względzie zapewnia aktualnie rynek.

Położenie kostki brukowej pod basen ogrodowy będzie zdecydowanie lepszym a szczególnie bardziej estetycznym rozwiązaniem, niż wylewanie w tym miejscu betonu czy układanie podłoża ze europalet lub desek. Przede wszystkim na kostkę należy patrzeć jak na rozwiązanie na lata. Dobrze ułożona kostka brukowa nie będzie oznaczała żmudnego obowiązku przygotowanie powierzchni w ogrodzie co roku. Zamiast regularnego oczyszczania, a następnie wygładzania zielonego terenu wystarczy - wraz z coraz lepszą pogodą - ustawić basen do użytku.

Ważną zaletą kostki brukowej jako podkładu pod basen jest czystość i łatwość konserwacji. Tego rodzaju podłoże sprawia, że dowody wnosi się znacznie mniej zanieczyszczeń niż w sytuacji, gdy do basenu wpada się wprost z trawy lub wypełnionej po brzegi piaskownicy. Kostka brukowa w naturalny sposób oczyszcza stopy co przekłada się na zdecydowanie bardziej czysty basen.

Warto zwrócić uwagę na wymiar estetyczny takiego podłoża. Wbrew obawom wielu osób ciekawie zaprojektowana i estetycznie położona kostka brukowa nie będzie szpecić zielonego trawnika. Może za to stanowić interesujący akcent kolorystyczny. Nie musi być również wykorzystywana wyłącznie do tego, by ustawiać na niej basen ogrodowy. Poza sezonem będzie na przykład idealnym miejscem na pozostawienie i zabezpieczenie elementów ciężkich, które mogłyby na skutek roztopów negatywnie wpłynąć na wyrównaną wcześniej nawierzchnię.

Na co zwrócić uwagę układając kostkę pod basen?

Kostka brukowa pod basenem stażowym w ogrodzie zapewni niewątpliwie oczekiwaną stabilizację. To cecha niewątpliwie ważna szczególnie w przypadku, gdy basen jest ponadprzeciętnie duży. Nie oznacza to jednak, że przygotowanie podłoża można ograniczyć wyłącznie najbardziej misternego układania kostki. Ważne jest między innymi to, by zadbać o odpowiednią izolację. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku specjalistyczne maty mające właściwości bariery termicznej. Dodatkowo położenie ich pomiędzy właściwą plandeką a kostką brukową doskonale wpłynie na zabezpieczenie tej pierwszej. Choć kostka brukowa nie stanowi oczywiście pod względem twardości zagrożenia dla plandek, dobra izolacja korzystnie wpłynie na dłuższe użytkowanie z basenu ogrodowego.


Powrót