Aktualności

Powrót
Czym wyczyścić płyty betonowe? Poradnik
08.09.2023

Czym wyczyścić płyty betonowe? Poradnik

Beton to materiał powszechnie wykorzystywany na podjazdach czy tarasach. W związku z tym warto wiedzieć, czym wyczyścić płyty betonowe, które zbierać będą różnego rodzaju zabrudzenia, a po okresie zimowym wymagać będą dokładnej konserwacji.

Dlaczego warto zadbać o płyty betonowe?

Z założenia beton to materiał charakteryzujący się odpornością na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. To sprawia, że jest bardzo chętnie wykorzystywany, ponieważ zachowuje właściwości i świetny wygląd przez lata. Trzeba jednak mieć świadomość, że na betonie pojawiać się mogą różnego rodzaju zabrudzenia, które będą wpływać na estetykę płyt betonowych. Warto więc o nie zadbać. Jeśli będziesz wiedział, jak wykonać czyszczenie płyt betonowych, uda się zadbać o ich estetykę, a także zapewnić ich lepszą trwałość.

Zabrudzenia na płytach betonowych

Płyty betonowe narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Te wykorzystywane na świeżym powietrzu będą pod wpływem czynników atmosferycznych. Różnego rodzaju plamy, zacieki, zbutwiałe liście, pojawiające się przebarwienia. Jeśli na płytach będą się pojawiać samochody, również narażone będą na różne wycieki z aut. Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym nawierzchnia z betonu będzie szczególnie podatna na zabrudzenie.

Czyszczenie płyt betonowych – zaczynamy od zamiatania

Niezależnie czy w grę wchodzą płyty betonowe na podjeździe, czy betonowy taras należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Jeśli zalegają na niej różne śmieci jak gałęzie, liście, kamienie to muszą być usunięte. Najlepiej sprawdza się zamiatanie powierzchni, które pozwoli na usunięcie wszystkich suchych zanieczyszczeń. W sytuacji, gdy powierzchnia betonowa składa się z mniejszych elementów, trzeba także zadbać o właściwe wyczyszczenie szczelin pomiędzy płytami. Przed myciem powierzchni betonowej należy pamiętać o usunięciu mchu i chwastów, jeśli pojawiły się pomiędzy płytami. Najlepiej usunąć je mechanicznie, a następnie zastosować w tych miejscach środek chwastobójczy, który zagwarantuje, że nie będą się one odnawiać.

Czyszczenie tarasu z płyt betonowych – po jaki sprzęt sięgnąć?

Po oczyszczeniu tarasu betonowego bądź podjazdu z zabrudzeń suchych można przejść do dokładnego czyszczenia, w ramach którego usunąć będzie można plamy i przebarwienia. W tym celu warto sięgnąć po wąż ogrodowy oraz myjkę ciśnieniową. Czyszczenie można zacząć od użycia samej wody. Płyty betonowe można polewać wężem ogrodowym, a następnie myjką ciśnieniową z odległości kilkunastu centymetrów. Wiele zabrudzeń uda się w ten sposób usunąć, między innymi pozostałości liści po jesieni. Te mogą jednak zostawić po sobie plamy, dlatego w tej sytuacji możliwe, że trzeba będzie sięgnąć po wsparcie w postaci detergentu.

Jakie środki chemiczne do czyszczenia płyt betonowych wybrać?

Jeśli czyszczenie z pomocą wody nie przyniesie efektu i trzeba będzie sięgnąć po detergenty, należy sprawdzić, jakie środki są dostępne w sprzedaży. Można wybrać uniwersalny płyn czyszczący, ewentualnie zdecydować się na specjalne środki do betonu. Takie środki mają gwarantować wysoką skuteczność mechanicznego czyszczenia. Przy zakupie takich płynów warto sprawdzić ich skład. Należy unikać tych, które mają w składzie substancje wybielające, amoniak bądź substancje ścierające. Środek chemiczny nie może wchodzić w reakcję z betonem, ponieważ doprowadzi do jego zniszczenia. Po zastosowaniu środka myjącego należy płyty betonowe ponownie umyć myjką ciśnieniową, używając do tego wody. Wśród dostępnych środków są również te, które dodatkowo mają działanie dezynfekujące. To interesujące rozwiązanie, które pozwoli jednocześnie z czyszczeniem zdezynfekować powierzchnię betonową. Tę opcję docenią bez wątpienia rodzice małych dzieci.

Usuwanie uporczywych plam – czyszczenie płyt betonowych

Jeśli do czyszczenia przeznaczone są płyty betonowe, które nie są częścią stałej zabudowy, a dopiero mają stać się elementem podjazdu, konieczne będzie ich wcześniejsze rozmieszczenie, które umożliwi mycie. W związku z tym z pomocą przychodzi firma Catchshift, oferująca chwytak próżniowy, dzięki któremu przenoszenie płyt betonowych nie będzie stanowiło problemu.

Konserwacja wyczyszczonego betonu

Beton to materiał, który charakteryzuje się trwałością, jednak działanie czynników atmosferycznych sprawia, że wymaga właściwej pielęgnacji. Dlatego po czyszczeniu betonowych nawierzchni, warto zadbać o wykorzystanie specjalnych impregnatów. Dzięki nim płyty będą zabezpieczone, powstanie na nich powłoka hydrofobowa. Przy kolejnych opadach płyty będą szybciej schnąć i nie będą pojawiać się na nich kolejne plamy.

Skorzystaj z naszych porad i zadbaj o powierzchnię betonową

Dzięki nam wiesz już jak odświeżyć betonowe płyty chodnikowe. Skorzystaj z tych podpowiedzi i będziesz mógł zadbać o powierzchnie betonowe po zimie, skutecznie je wyczyścisz, dzięki czemu będą się doskonale prezentować.

Powrót