Aktualności

Powrót
Designerskie schody w loftowym wydaniu? 3 pomysły ekspertów
10.10.2019

Designerskie schody w loftowym wydaniu? 3 pomysły ekspertów

Schody postrzegane są głównie przez pryzmat funkcjonalności - wygody, komfortu, swobody poruszania. Coraz częściej patrzy się na nie jednak również w kontekście ozdoby. Ciekawie zaprojektowane schody - niekoniecznie drewniane, a betonowe - mogą swoją estetyką i starannością wykończenia w ciekawy sposób podkreślić charakter danego wnętrza.

Szczególnie widoczne jest to w przypadku przestrzeni loftowych. Modne wnętrza o surowym, specyficznym stylu wymagają schodów niebanalnych - ich design może równie skutecznie zakłócić ogólny styl jak i podkreślić charakter pomieszczenia. Jak wybrać ciekawe betonowe schody w przypadku mieszkań czy lokali loftowych?

Koncepcja 1. Prostota ma sens

Loft to miejsce szczególne; pozbawione nadmiernych zdobień, intrygujące nieco industrialną surowością. Błędem jest w takiej sytuacji ocieplanie wnętrza np. drewnianymi schodami, które nijak nie pasują do całokształtu wnętrza. Betonowe stopnie - ze starannie podkreślonym zróżnicowaniem struktury - doskonale wpiszą się w charakter pomieszczenia. Co ważne, montaż schodów betonowych - zarówno prostych jak i bardziej nietypowych - jest ułatwiony dzięki technologii podnoszenia ich w sposób bezpieczny i w pełni zgodny ze sztuką architektoniczną. Maszyny podciśnieniowe wyposażone w przyssawki do płyt - np. takich używa firma Catchshift - umożliwiają szybką i sprawną instalację kolejnych elementów podłóg niezależnie od ich wagi, pozycji montażowej czy struktury powierzchni.

loftowe schody

Koncepcja 2. Akcent w postaci luster

Choć lofty z założenia imponują metrażami i poczuciem przestrzeni, można wizualnie wydobyć ją jeszcze bardziej intensywnie. Ciekawym połączeniem będzie skrzyżowanie wspomnianego betonu oraz surowości szkła i balustrady ze stali nierdzewnej. Schody betonowe zachowują swoją specyfikę, którą dodatkowo podkreślają metaliczne zdobienia idealnie wpisujące się w trendy wnętrz loftowych. Szyby dyskretnie zamocowane na schodach zabezpieczają przejście po nich, a jednocześnie podkreślają industrialny styl danego wnętrza.

Koncepcja 3. Nieograniczona ekstrawagancja

Można iść również ku najbardziej odważnym rozwiązaniom. Betonowe schody - w postaci bloków - zazwyczaj układane są symetrycznie. Gdyby jednak złamać tę konwencję? Montaż schodów naprzemiennie - pod kątem tak, by jeden bok kolejnego bloku był na zmianę cofnięty i wysunięty - podkreśla asymetrię, a jednocześnie ciekawie podkreśli specyfikę loftu. Co ważne, takie nietypowe rozwiązanie architektoniczne nie wiąże się z problemami technicznymi - podnoszenie betonu realizowane przez maszyny to gwarancja zarówno pewności pracy jak i idealnego ulokowania poszczególnych elementów. Dodatkowo: zastosowanie technologii maszynowej zamiast ręcznego dopracowywania poszczególnych elementów jest szybsze i prostsze - co w przypadku inwestycji na kolosalne znaczenie.

loft

Wybierając designerskie schody betonowe warto kierować się zasadą, że granicą koncepcji jest tylko wyobraźnia. Jednak i ona musi mieć określone granice. Surowość, swoiste zachowanie odpowiednich kształtów i kantów to warunek bezwzględny dla utrzymania loftowego charakteru pomieszczenia.


Powrót