Aktualności

Powrót
Idealny taras? Zrób to sam! Jak w pięciu krokach ułożyć płyty tarasowe?
10.09.2020

Idealny taras? Zrób to sam! Jak w pięciu krokach ułożyć płyty tarasowe?

Układanie płyt tarasowych nie musi oznaczać zaangażowania sztabu specjalistów, wysokich kosztów oraz poważnych prac w ogrodzie. Samodzielne ułożenie to kwestia nie tylko doświadczenia, ale i sprzętu, który wpływa na jakość, szybkość i precyzję realizacji.  Płyty na tarasie to rozwiązanie, które jest idealne w przypadku osób szukających pomysłu na estetyczny i funkcjonalny zakątek na domowym zapleczu. Popularności takiego rozwiązania sprzyja kilka cech:
  • szybkość stworzenia tarasu z płyt
  • łatwość utrzymywania czystości
  • możliwość dostosowania tarasu do każdej powierzchni. 
Taras staje się w efekcie przedłużeniem pokoju - sprzyja temu idealnie równa płaszczyzna podłoża osiągana po prawidłowym położeniu poszczególnych płyt. Te zastępują coraz częściej typowe drewno, które źle znosi kontakt z wilgocią i jest podatne na wypaczenia czy przebarwienia. W porównaniu do niego, taras z płyt betonowych to większe możliwości aranżacji, szybkość montażu i skuteczniejsza konserwacja. 

Płyty betonowe - idealne rozwiązanie na taras

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, taras z płyt betonowych nie musi oznaczać surowego, szarego standardu. Różnorodność formatów, jakie mają obecne materiały budowlane oraz coraz bardziej intrygujące wzory czy możliwości układów dają spore możliwości indywidualizacji projektu. Warto pamiętać również o tym, jak spore warianty aranżacji umożliwiają dodatki do płyt betonowych. Nietypowe kruszywo - np. o oryginalnej barwie - czy efektowny, ocieplający wizualnie przestrzeń żółty piasek stanowić będą doskonałe akcenty dla tarasu z płyt betonowych. 

Jak ułożyć taras z płyt samodzielnie? 

Prace związane z układaniem płyt można podzielić na pięć kluczowych etapów. Konsekwencja w kolejności oraz zastosowanie się do detali zapewni idealny efekt - bez udziału zewnętrznej ekipy. 

Krok 1. Zaprojektowanie tarasu

To podstawowy krok zarówno jeśli taras jest wykonywany samodzielnie jak i w oparciu o zewnętrzną firmę. Należy przestrzennie ująć jak duża ma być przestrzeń z płytami betonowymi, co ma stanowić wypełnienie czy też jak ma wyglądać mała architektura. W ten sposób warto z wyprzedzeniem rozrysować aranżację ścieżek czy ustalić ewentualnie zaokrąglone elementy. Jeśli prace wyglądają na zaawansowane i jednak będą zlecone zewnętrznej firmie, nie należy obawiać się odważnych pomysłów. Urządzenia takie jak Mickey 155 - maszyna do przenoszenia płyt - umożliwiają realizację najbardziej zaawansowanych projektów. 

Krok 2. Wybór właściwych płytek

Płyty na tarasie muszą łączyć kilka cech: od estetyki po odporność na czynniki zewnętrzne. Powinny więc być m.in.:
  • mrozoodporne
  • antypoślizgowe
  • wzbogacone o warstwy, które ograniczają wybarwienia. 
  • Odporne na zabrudzenia(np. tłuszcz, olej, ketchup, wino)
Oferta płyt tarasowych jest na tyle szeroka, że nawet w oparciu o tak surowe kryteria można dobrać odpowiedni materiał również wtedy, jeśli materiały będą układane samodzielnie. Warto zwrócić uwagę na wymiary i ciężar poszczególnych materiałów. Jeśli układanie tarasu odbywa się samodzielnie, gabaryty elementów będą odgrywały spore znaczenie. Stąd tak ważne może być sięgnięcie po takie urządzenia jak Mickey 155 lub Mickey 100 przy zastosowaniu lżejszych płyt. 

Krok 3. Przygotowanie terenu pod taras

Po wytyczeniu obrysu tarasu oraz ustaleniu poziomów należy przygotować podłoże tj. usunąć darninę i wybrać ewentualny nadmiar gruntu. Tak przygotowane podłoże należy ubić i dopiero można przystąpić do przygotowania podsypki, która posłuży jako podłoże do płyt tarasowych - tłumaczy Maciej Skrzynecki z Good Bruk.  Warto skorzystać z gotowych prefabrykatów tak, by utworzyć ograniczenie przestrzeni. W ten sposób powstaje modułowa zabudowa, którą należy do ok. połowy wysokości wypełnić kruszywem, a następnie przygotowaną podsypką. (Warstwy podbudowy: warstwa odsączająca z piasku, podbudowa zasadnicza z kruszywa lub stabilizacji piaskowo-cementowej o odpowiedniej wytrzymałości, następnie podsypka-warstwa wyrównawcza pod płyty. Wszystkie warstwy)

Krok 4. Układanie płyt tarasowych

Mając ugruntowaną podsypkę oraz prawidłowo przygotowane podłoże można zająć się kluczowym punktem w planie tworzenia tarasu. To ułożenie poszczególnych płyt; powinny być nakładane stopniowo z uwzględnieniem idealnego wypoziomowania tak, by poszczególne elementy nie generowały nagłych skoków wysokości. Należy zwrócić uwagę, że - np. stojąc boso na tarasie - nawet niewielki uskok będzie bardzo odczuwalnyNa bieżąco należy kontrolować poziom ułożonych płyt, jeśli krawędzie wystają, względem wcześniej ułożonych dobijamy je młotkiem gumowym, natomiast w przypadku gdy krawędzie płyty znajdą się poniżej krawędzi płyt sąsiednich należy taką płytę wyjąć nanieść podsypkę, aby zniwelować różnicę (w ponownym wyjęciu takiej płyty pomoże nam Mickey ????). 

Krok 5. Weryfikacja równej powierzchni

Proces samodzielnego tworzenia tarasu z płyt betonowych kończy sprawdzenie powierzchni pod kątem idealnego przejścia pomiędzy elementami. To również czas na detale estetyczne - uzupełnienie braków dekoracyjnego kruszywa na obrzeżach czy ewentualne dopracowanie obrzeży, palisady lub stopni. Nie dotyczy to zmian konstrukcyjnych, ale wszystkich działań, które wpływają na wizualny odbiór nowego tarasu. Na koniec po weryfikacji poziomu nawierzchni z ułożonych płyt przystępujemy do zafugowania piaskiem kwarcowym lub fugą żywiczną. Artykuł powstał we współpracy z marką Good Bruk.

Powrót