Aktualności

Powrót
Jak postawić płot z płyt betonowych? Poradnik
30.06.2023

Jak postawić płot z płyt betonowych? Poradnik

Dzisiaj odpowiemy na pytanie jak postawić płot z płyt betonowych w ogrodzie. Jest to coraz częściej wybierana forma wydzielania własnej posesji. Nie bez przyczyny, dlatego że gwarantuje dużą prywatność, a także taki płot jest stosunkowo łatwy w budowie. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi krokami.

Dlaczego warto zdecydować się na płot z płyt betonowych?

Płyty betonowe na płot w różnych kształtach mogą odwzorowywać nawet drewniane czy metalowe ogrodzenia. To tylko jedno z wielu zalet, jakimi się one charakteryzują. Kolejnymi plusami jest ich moc, trwałość oraz fakt, że są twarde i ciężkie do zniszczenia. Odporność na działanie czynników zewnętrznych w tym także atmosferycznych również odgrywa dużą rolę. Nie warto zapominać także o kwestii prywatności, jaką można zyskać we własnym ogrodzie, decydując się na płot z płyt betonowych. Od teraz żadna ciekawość sąsiada nie zostanie zaspokojona.

Jak postawić płot z płyt betonowych? Krok po kroku

Montaż płotu z płyt betonowych nie należy do najtrudniejszych zadań. Największą przeszkodą jest ciężar płyt, dlatego warto do tego celu zatrudnić specjalną firmę, która dysponuje dedykowanym sprzętem do przenoszenia. Jeśli jednak to Ty masz wykonać wszystkie etapy montażu, opłaca się wynająć podnośniki np. w firmie Catchshift. Na początku należy usunąć wszelkie nierówności i przeszkody oraz wyznaczyć linię prowadzącą ogrodzenie w podłożu i dokładnie odmierzyć punkty, w których będą osadzone słupki betonowe. Aby cały płot był stabilny i nie zagrażał bezpieczeństwu, powinny one być zamontowane na głębokości minimum 60 cm, a ich wymiary wynosić 40 × 40 cm. Wszystkie te etapy wykonywane są z wcześniej przygotowanego betonu, dlatego należy odczekać, aż on zwiąże i stanie się twardy. Podczas wykonywania tego etapu należy również nie zapomnieć o stworzeniu szczelin dylatacyjnych, które będą zabezpieczać konstrukcję przed negatywnym efektem osiadania fundamentów czy działaniem czynników atmosferycznych takich jak zmiany temperatur, wilgotność czy nasłonecznienie. Po upływie określonego czasu, w którym wszystkie części już są równe i suche trzeba przygotować ławę żelbetową, która będzie obejmowała zbrojenie podłużne, poprzeczne oraz pośrednie przęseł.

Ostatni etap i malowanie płotu betonowego

Na samym końcu wsadzane są płyty betonowe na ogrodzenie i łączone przy pomocy specjalnego spoiwa z wcześniej wykonanymi słupkami i innymi elementami. Dodatkowo umieszcza się np. daszki płaskie lub dwuspadowe. W zależności od wyboru materiałów można uzyskać różnego koloru płot. Niektórzy producenci płyt betonowych dodają do masy specjalne pigmenty. Warto pamiętać także, że można je malować ręcznie lub natryskowo na wybrany przez siebie kolor. Przy decyzji o budowaniu płotu betonowego warto pamiętać, że jest to inwestycja, która posłuży przez wiele lat. W przeciwieństwie do klasycznych metalowych płotów ten rodzaj ogrodzenia jest odporny na działanie czynników zewnętrznych oraz jest solidny i trwały, dlatego nawet największe wiatry mu nie zagrożą.  

Powrót