Aktualności

Powrót
Jak prawidłowo czyścić kostkę brukową?
05.04.2022

Jak prawidłowo czyścić kostkę brukową?

Jak czyścić kostkę brukową? Czyszczenie kostki brukowej tylko na pozór wydaje się być proste i niezbyt wymagające. W takiej sytuacji będzie jednak również tylko powierzchowne. Tymczasem dobrze oczyszczona kostka brukowa wymaga nie tylko samego procesu mycia, ale też ogólnej konserwacji i dbałości - na przykład o właściwe przenoszenie podczas układania. Na co zwrócić w tym kontekście uwagę?  Kostka brukowa jest dziś jednym z podstawowych materiałów stosowanych zarówno na podjazdach dookoła domu, jak i w ogrodzie. Wynika to z faktu, że ten drobny element zdecydowanie wyszedł już poza jego standardowe postrzeganie znane od lat. Kostka brukowa to dziś często dekoracja, której prawidłowe położenie oraz idealna czystość wpływa na ogólną estetykę.

 Czyszczenie kostki brukowej krok po kroku

 Kostka brukowa niewątpliwie należy do tych produktów budowlanych, które narażone są na szczególnie intensywne użytkowanie. Poddawana jest bardzo dużym naciskom, a jednocześnie staje się swoistym frontem styku z siłami przyrody. Działają na nie wilgoć wywoływana przez deszcz, intensywne nasłonecznienie latem czy wciskająca się w przestrzenie między elementami drobna roślinność. Jak w takiej sytuacji prawidłowo zadbać o kostkę?  Kluczową kwestią jest bieżąca i regularna praca nad jej wyglądem. Tego rodzaju zabiegi nie mogą ograniczać się wyłącznie do cyklicznego usuwania np. resztek roślin które upadły na nawierzchni. Na bieżąco trzeba usuwać zarówno liście, jak znajdujący się często wolnych przestrzeniach nadmiar piasku.  Przede wszystkim nie można zapomnieć regularnym myciu całej powierzchni przygotowanej z kostki brukowej. Wystarczy do tego woda o bardzo silnym i intensywnym strumieniu. Oczywiście w razie potrzeby można dodatkowo stosować tu różnego rodzaju środki, które wpłyną na ogólne wyczyszczenie kostki oraz nadadzą jej dodatkowej warstwy impregnacyjnej.

 Pielęgnacja kostki brukowej to nie tylko mycie

 Powszechnym błędem jest postrzeganie dbałości o kostkę brukową wyłącznie przez pryzmat jej oczyszczania. Nic bardziej mylnego - jeśli kostka ma służyć przez lata i zachować swoją pierwotną estetykę, dbałość o nią musi zaczynać się już na etapie samego układania i przechowywania. Warto stosować do tego specjalistyczne narzędzia zapewniające idealne przytrzymanie elementów podczas transportowania. Tak działają na przykład maszyny do układania bruku Mickey 100, które nie tylko wpływają na efektywność pracy ale również pełne zabezpieczenie ich wrażliwych elementów podczas przenosin.  Ważne jest też by kostka brukowa szczególnie w pierwszym okresie użytkowania na bieżąco była uzupełniana. Dotyczy to przede wszystkim przestrzeni szczelinowych. Braki w tym miejscu przekładają się na osłabienie całej konstrukcji. Może dojść również do niewielkich uszkodzeń punktowych wywoływanych gromadzącą się w ten sposób wilgocią. Osłabia ona strukturę kostki oraz jej warstwę wierzchnią. Oczywiście szczególnym wyzwaniem w tym kontekście jest jesień i zima. Należy pamiętać między innymi o tym, by pod żadnym pozorem nie próbować skuwać lodu ostrymi narzędziami. To prosta droga do tego, by trwale i nieodwracalnie uszkodzić poszczególne elementy podłoża złożonego z kostki brukowej. Jeśli lód jest rzeczywiście dużym problemem, najlepiej będzie wykorzystać w takiej sytuacji możliwości chlorku magnezu.

 Jak impregnować kostkę brukową?

 Dbałość o kostkę brukową to również jej zabezpieczenie pod kątem potencjalnych uszkodzeń w przyszłości. Bardzo dobrze sprawdza się w tym kontekście metoda impregnowania. Kluczową zaletą tej metody jest bardzo wnikliwe zabezpieczenie powierzchni przed absorpcją wilgoci oraz kontaktem z czynnikami zanieczyszczającymi. Choć kostki brukowe z założenia produkowane są tak, by bardzo dobrze znosiły kontakt z wodą, opcjonalna impregnacja stanowić będzie dodatkową formułę ochrony.  Na impregnację nie można patrzeć jednak jedynie w kontekście samej wilgoci. Zabezpiecza ona powierzchnię również na pod kątem wszelkich prac obróbkowych i konserwacyjnych. W sytuacji gdy właściciel nieruchomości decyduje się na przykład na odnowienie kostki brukowej poprzez jej piaskowanie, powierzchnia wcześniej zaimpregnowana zniesie ten zabieg zdecydowanie korzystniej. Z jednej strony sama barwa kostki będzie bardziej intensywna, a jednocześnie struktura nie pozwoli na łatwe wnikanie w powierzchnie elementów zanieczyszczających. Impregnacji kostki nie należy jednak wykonywać zbyt często. Optymalne przerwy między okresami nie powinny być krótsze niż 3 lata.

Mycie kostki brukowej przez firmę zewnętrzną

 Zamiast samodzielnego pielęgnowania powierzchni z kostki brukowej, można wybrać wsparcie zewnętrzne. Na rynku nie brak firm, które zapewniają w tym względzie bardzo szeroki zakres usług. Należy jednak zwrócić uwagę na typ zanieczyszczenia danej kostki. Metodę oczyszczania trzeba bowiem bezwzględnie dobrać właśnie do rodzaju zabrudzenia. Kostka która jest zaimpregnowana, wymagać będzie zdecydowanie mniejszych nakładów niż gruntowne wyczyszczenie kostki uszkodzonej, popękanej i bez żadnej warstwy ochronnej. Dotyczy to między innymi procesu piaskowania.

Powrót