Aktualności

Powrót
Jak prawidłowo pielęgnować kostkę brukową, by była trwała przez lata?
29.06.2021

Jak prawidłowo pielęgnować kostkę brukową, by była trwała przez lata?

Pielęgnacja kostki brukowej nie może ograniczać się wyłącznie do dbałości o jej staranne wyczyszczenie. Nowoczesne brukarstwo to zdecydowanie szersza perspektywa. Obejmuje nie tylko czyszczenie kostki, ale również właściwe przygotowanie jej pod kątem położenia oraz właściwy transport na miejsce montażu.  Kostka brukowa to szczególnie w Polsce bardzo popularne rozwiązanie zarówno w kontekście nieruchomości prywatnych jak i publicznych. Sprzyjają temu atrakcyjne koszty kostki jak i fakt, że to budulec na lata – odpowiednio zadbana kostka powinna z powodzeniem służyć przez ponad dekadę. Kostka używana na podjeździe, ścieżce wytyczonej w ogrodzie czy gdzieś pomiędzy budynkami zachowuje długo swoją estetykę oraz – o czym warto pamiętać – odporność na działanie zewnętrznych czynników pogodowych. W takiej sytuacji pozostaje neutralna wizualnie i doskonale wkomponowuje się w otoczenie – szczególnie jeśli dominuje w nim zieleń.  Kluczową kwestią jest jednak to, by o kostkę brukową zadbać na każdym etapie: od transportu przez montaż po oczyszczanie. Dzięki temu zachowa estetyczny wygląd i nie dotknie jej symboliczny ząb czasu. 

Na co zwrócić uwagę dbając o kostkę brukową?

Wbrew temu co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dbałość o bruk rozpoczyna się już na etapie transportu materiałów na plac budowy. Kostka to elementy odporne na czynniki zewnętrzne, ale wymaga odpowiedniego przewozu. Warto w tym kontekście o zakup lub wynajem urządzeń zapewniających sprawny i szybki – a zarazem bezpieczny – rozładunek elementów. Urządzenia takie jak Mickey 155 – jeden z podnośników brukarskich Catchshift – umożliwiają zarówno łatwiejsze przenoszenie dużych partii materiału jak i bezpośrednią pracę. W sytuacji, gdy człowieka w tym przypadku zastępuje maszyna, nie dochodzi do efektu zmęczenia i spadku jakości realizacji. Jak przekłada się to na praktykę? Zakładając, że dbałość o kostkę brukową zaczyna się już na etapie jej przywozu na miejsce położenia oraz kładzenia pojedynczych elementów, zastosowanie uchwytów próżniowych ogranicza ryzyko m.in. uszkodzeń na skutek upadku czy ukruszeń. 

Impregnacja kostki brukowej w kontekście użytkowania

Warto pamiętać o tym, że wybierając kostkę brukową dobrze jest zapewnić jej maksymalny poziom ochrony. Umożliwia to impregnacja, czyli zewnętrzna warstwa, która chroni powierzchnię przed zabrudzeniami. Jest ona nadawana na etapie produkcji – warto więc zadbać o nią już przy zakupie materiałów. Dzięki impregnacji kostki brukowe są bardziej wytrzymałe na zabrudzenia. Warstwa ta sprzyja również ich oczyszczaniu - będzie ono zdecydowanie bardziej efektywne i dokładne. Producenci kostki zwracają też uwagę na fakt, że odpowiednio zaimpregnowany bruk może być oczyszczany wodą, a nie specjalistycznymi środkami chemicznymi. Jeśli jest to więc np. ścieżka wytyczona na działce, będzie miało to niebagatelne znaczenie. 

Szybkie oczyszczanie w razie problemów

Jednym z fundamentów dbałości o kostkę brukową jest szybka reakcja na problemy. Jeśli doszło do zabrudzenia – np. na skutek wycieku oleju z samochodu lub szczególnie innych tłustych plam – należy usuwać je możliwie jak najszybciej. Nadmierna zwłoka spowoduje, że zabrudzenia się utrwalą. W efekcie nie będzie możliwości usunięcia tłuszczu tak skutecznie jak natychmiast po jego pojawieniu. 

Odpowiednia temperatura pielęgnacji kostki

Powszechnym pytaniem jest to, kiedy właściwie oczyszczać kostkę brukową. Często robi się to w ciepłe, wręcz upalne dni. To błąd – podstawowym środkiem, który służy do pielęgnacji jest woda. Tymczasem ona, wobec wysokich temperatur szybko odparuje. Może to nie wystarczyć do właściwego oczyszczenia bruku. To ważne w sytuacji, gdy kostka brukowa ma dość grubą warstwę zanieczyszczeń. W takiej sytuacji może dojść do nawarstwienia brudu – woda musi mieć wystarczająco wiele czasu, by niejako zmniejszyć opór powstałej warstwy. Jeśli szybko odparuje, efekt nie będzie wystarczający. Jeśli – co gorsze – kostka będzie czyszczona wraz ze środkami chemicznymi, to one będą czynnikiem dominującym. W ten sposób warstwa wierzchnia bruku zostanie nadmiernie narażona na np. przebarwienie. 

Usuwanie roślinności z kostki brukowej

Naturalnym – i to w sensie dosłownym – problemem, jaki towarzyszy ścieżkom z kostki brukowej bywa roślinność, która wnika między wolne przestrzenie. Ona również bywa zagrożeniem dla materiału. Może doprowadzać do przebarwień, przesunięć i innych niepożądanych zmian. To przede wszystkim kwestia estetyki, ale też trwałości kostki. Warto regularnie, twardą szczotką wyczyścić przestrzenie tak, by ograniczyć zbędną roślinność. Najczęstszym problemem bywa mech. On może zostać zwalczony przy użyciu specjalistycznych preparatów dostępnych w ogólnej sprzedaży.   Bywa również tak, że roślinność na kostce miesza się z środkami budowlanymi – np. cementem, który wnika w przestrzenie i bywa trudny do oczyszczenia. W takich przypadkach konieczne będzie piaskowanie powierzchni, które starannie odseparuje bruk od pozostałości. 

Powrót