Aktualności

Powrót
Jak ułożyć płyty chodnikowe w ogrodzie? Odpowiadamy!
24.08.2023

Jak ułożyć płyty chodnikowe w ogrodzie? Odpowiadamy!

Zastanawiasz się, jak ułożyć płyty chodnikowe w ogrodzie? Taki proces nie jest wcale skomplikowany. Wystarczy kierować się kilkoma ważnymi zasadami, by stworzyć funkcjonalną konstrukcję z płyt chodnikowych w swoim ogrodzie. Jeśli interesuje Cię cały proces wykonania chodnika z płyt, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak zrobić chodnik w ogrodzie? Podpowiadamy

Utwardzona ścieżka na działce lub za domem może pełnić wiele funkcji. Warto zatem dowiedzieć się, jak ułożyć chodnik w ogrodzie, aby stał się on nie tylko idealnym dodatkiem aranżacyjnym. Wystarczy zainwestować w różne artykuły bądź elementy oświetleniowe, by stworzona przez nas ścieżka wyróżniała się swoim wyglądem. Do czego jeszcze przydadzą się płyty chodnikowe? Do stworzenia stabilnej, a zarazem odpornej na różne niekorzystne warunki atmosferyczne ścieżki. Może ona prowadzić bezpośrednio do domu bądź znajdującej się w ogrodzie altany. Chodnik kładzie się również po to, by wydzielić poszczególne elementy takiej przestrzeni. Płyty chodnikowe mogą rozdzielać grządki lub służyć za punkt odniesienia. Z czego zrobić chodnik w ogrodzie? Istnieją dwie opcje: płyty betonowe lub płyty ceramiczne. Czym charakteryzuje się każda z nich?
  • płyty betonowe – stworzony z nich chodnik będzie stabilny i trwały; płyty są jednak stosunkowo ciężkie, więc samodzielne ułożenie takiego chodnika może być niemożliwe. Mogą w tym pomóc podnośniki do płyt, które tworzy dla klientów firma Catchshift.
  • płyty ceramiczne – to zdecydowanie bardziej estetyczna opcja na ścieżkę w ogrodzie. Takie elementy dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych; można zdecydować się na przykład na takie, które imitują drewno czy kamień. Nie można jednak zapominać o tym, by kładąc je odpowiednio zabezpieczyć podłoże – w przeciwnym razie mogą się rozchodzić pod wpływem obciążenia czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Wiemy już, co na chodnik w ogrodzie; pozostaje więc kwestia stworzenia samej ścieżki.

Jak ułożyć chodnik w ogrodzie? Zaczynamy!

Niezależnie od tego, na który materiał się zdecydujemy, należy pamiętać o kilku aspektach. Jak zrobić chodnik w ogrodzie? Kluczowe jest zachowanie odstępów między płytkami. Im większe materiały układasz, tym większe powinny być odstępy między nimi. Minimalnie odległość powinna wynosić 5 milimetrów, ale może być również dużo większa. Wszystko zależy od wybranych płytek, a także koncepcji aranżacyjnej samego klienta. O czym jeszcze należy pamiętać? Jeśli ścieżka nie znajduje się na betonowym podłożu, to ważne jest również wybranie odpowiedniej fugi na przestrzeń między płytami. Zapobiegnie ona wyrastaniu źdźbeł trawy oraz chwastom, a jednocześnie ułatwi codzienne pielęgnowanie chodnika. Jeśli zdecydowaliśmy już, z czego chodnik w ogrodzie będzie wykonany, to najwyższy czas rozpocząć cały proces. Pierwszy etapem jest wyznaczenie ścieżki i ułożenie zakupionych wcześniej płyt. Następnie należy zaznaczyć kontury każdej płytki, po czym je odsunąć – na ich miejscu kładziemy kolejno około ośmiu centymetrową warstwę humusu. Ważne jest, by w zagłębieniu materiałów umieścić warstwę żwiru, która będzie stabilizatorem. Na tak przygotowanej nawierzchni kładziemy płyty – warto jeszcze dodać, że powinny one wystawać około 1 centymetr ponad powierzchnię podłoża. Stabilizowanie położonych płyt odbywa się poprzez uderzanie gumowym młotem. Jeśli wykonasz poszczególne czynności w sposób dokładny, to szybko będziesz mógł cieszyć się estetyczną, a zarazem praktyczną ścieżką w ogrodzie.

Powrót