Aktualności

Powrót
Odnawianie elementów w ogrodzie
24.04.2019

Odnawianie elementów w ogrodzie

Podczas aranżacji ogrodu wiele osób chętnie sięga po naturalne materiały, takie jak: kamień, drewno czy żwir. Nic dziwnego, bowiem korespondują one doskonale z zielenią, a przy tym efektownie się starzeją. Niestety, poszczególne elementy wyposażenia ogrodu (narażone na szereg warunków atmosferycznych) prędzej czy później będą musiały zostać poddane odnowie lub wymianie. Przy zmianie wyglądu przydomowej przestrzeni, przydatny okaże się także beton. Jakie korzyści przemawiają za wykorzystaniem elementów z tego materiału? A co za tym idzie: jak skutecznie podnosić płyty betonowe?

Wykonanie nawierzchni

Odnawianie ogrodu stanowi złożony proces, a tym samym budzi wiele wątpliwości. Najczęściej dotyczą one przesadzania roślin, które mogą się nie przyjąć w nowym miejscu. Niemniej, jeśli są one posadzone chaotycznie, a w samym ogrodzie nie ma wyznaczonych szlaków komunikacyjnych, to z pewnością warto podjąć takie ryzyko.

W nowym ogrodzie warto zaplanować dokładnie powierzchnię trawnika oraz miejsce posadzenia kwiatów, bylin, krzewów i innych roślin. Dzięki temu można dokładnie zaprojektować ścieżki prowadzące do najważniejszych zakamarków w ogrodzie. Jednocześnie łatwiej wydzielić jego strefy, w zależności od pełnionych funkcji np. rekreacyjną czy reprezentacyjną. Do wykonania praktycznej i efektownej nawierzchni sprawdzają się doskonale płyty betonowe, które nie tylko odznaczają się wysoką trwałością. Obecnie dostępne są one w szerokiej palecie odcieni i faktur, dzięki czemu wpiszą się rozmaite aranżacje ogrodowe.

Betonową posadzkę można też efektownie wkomponować w zieleń oraz dopasować do wyglądu ogrodzenia czy elewacji domu. Do podnoszenia płyt, zarówno o standardowych, jak i dużych formatach, można użyć specjalnych maszyn. Takie chwytaki do betonu przeniosą elementy bruku w odpowiednie miejsce, bez konieczności nachylania się.

Jakie meble ogrodowe wybrać? 

Jeśli w przeszłości domownicy zdecydowali się na zakup drewnianych mebli ogrodowych, to z pewnością zdają sobie sprawę, iż wymagają one stałej konserwacji. W tym celu należy wyposażyć się w odpowiednie impregnaty, oleje, a także farby kryjące oraz pamiętać o ich cyklicznym użyciu.

Alternatywą do drewnianych czy rattanowych mebli mogą być betonowe siedziska i stoły, które dzięki minimalistycznemu designowi wprowadzą do ogrodu nowoczesny charakter. Mogą się składać z prostych, geometrycznych form, a ich umieszczenie w strefie wypoczynkowej nie będzie stanowić żadnego problemu, dzięki użyciu wspomnianych przyssawek do elementów betonowych. W porównaniu z innymi materiałami takie meble będą słabiej chłonąć wodę, dzięki czemu są znacznie bardziej trwałe i mniej się brudzą.

Inne zastosowanie betonu w ogrodzie

Beton okaże się również nieoceniony do tworzenia pozostałych elementów w odnowionym ogrodzie. Stosowany jest m.in. do budowy masywnych donic, palisad, obrzeży rabatów, części ogrodzeń czy fundamentów altan. Betonowe fontanny, rzeźby czy murki także są wspaniałym rozwiązaniem ozdabiającym wystrój ogrodu.

ogród beton

Planując odnowienie starego ogrodu, warto pomyśleć o wykorzystaniu płyt betonowych, których podnoszenie przy użyciu specjalnych chwytaków, nie stanowi już dużego problemu. Materiał ten odznacza się za to wysoką wytrzymałością, łatwym utrzymaniem w czystości, ale co najważniejsze: gustownym wyglądem.


Powrót