Aktualności

Powrót
Pracownicy fizyczni – ile kilogramów mogą dźwigać w pracy?
24.05.2023

Pracownicy fizyczni – ile kilogramów mogą dźwigać w pracy?

Dzisiaj odpowiemy na pytanie, ile może dźwigać mężczyzna w pracy fizycznej. Dotyczy to wszystkich pracowników branży budowlanej i nie tylko. Warto również zaznaczyć, że technologia pozwoliła na zaopatrzenie się w urządzenia i maszyny, które ułatwiają, przyspieszają pracę, a także odciążają pracowników między innymi z noszenia ciężkich przedmiotów.

Jak przedstawiają się normy odnośnie do ilości kilogramów dozwolonych do dźwigania w zakładach pracy?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14. 03. 2000 dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zawiera między innymi informacje w sprawie maksymalnego obciążenia pracownika podczas pracy fizycznej. Normy odnośnie do dozwolonego ciężaru noszenia w zakładach zależne są od płci oraz warunków środowiska. Maksymalny ciężar w pracy stałej dla mężczyzny wynosi 30 kg, a dla kobiety 12 kg. Inne dane przedstawiają się w przypadku pracy dorywczej. Wtedy mamy odpowiednio 20 kg i 50 kg. W przypadku jeśli przedmioty podnoszone są na wysokość ponad barkową, nie mogą one ważyć więcej niż 8 kg dla kobiet oraz 21 kg dla mężczyzn. Jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia produktu, który ma więcej niż 4 metry długości oraz ponad 30 kilogramów, należy zaangażować więcej osób niż tylko jednego pracownika. Pamiętając przy tym, aby na każdego z nich przypadało nie więcej niż 25 kg wagi (mężczyźni) oraz 10 kg (kobiety).

Jak można zniwelować problem przenoszenia ciężkich przedmiotów budowlanych w miejscu pracy?

Mimo tego, że wiemy, ile kilogramów może dźwigać pracownik, nie oznacza to, że nie powinniśmy korzystać z urządzeń i maszyn ułatwiających tę czynność. Normy dźwigania w pracy są mocno określone i nie zawsze jest łatwo określić, jakie ma to odwzorowanie w praktycznej pracy. Mając do dyspozycji wózek samojezdny z podnośnikiem próżniowym, bez problemu można za jednym razem przewieźć ciężkie przedmioty. Wynajem takich urządzeń jest korzystny dla firmy z wielu względów. Pierwszy z nich to nienarażanie pracownika na przeciążenia i stres. Przekłada się to także na zagwarantowanie wszystkim odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy, które są bardzo cenne na rynku. Kolejnym plusem zaopatrzenia się np. w chwytaki będzie przyspieszenie prac. Nie od dzisiaj wiadomo, że zastosowanie technologii w każdej branży spowodowało zyskanie znacznie lepszych efektów. Chwytak próżniowy na wynajem pozwala ograniczyć fizyczną pracę związaną z przenoszeniem płyt betonowych czy kamiennych. Zostanie doceniony podczas robót drogowych i budowlanych przy stawianiu budynków. Warto rozważyć właśnie wypożyczenie go na określony czas. Jest to tańsza opcja aniżeli kupno nowego modelu.

Powrót