Aktualności

Powrót
Prawidłowe układanie płyt chodnikowych – na co zwrócić uwagę?
10.08.2021

Prawidłowe układanie płyt chodnikowych – na co zwrócić uwagę?

Ułożenie płyt chodnikowych to zdecydowanie coś więcej niż ich rozlokowanie tak, by stworzyły wygodny i jednolity ciąg komunikacyjny. Ważna jest estetyka, idealne przyleganie poszczególnych elementów, dbałość o stworzenie równej powierzchni z wszystkich części. Jak powinno w tym względzie wyglądać prawidłowe układanie płyt chodnikowych? Nacisk należy położyć na efektowność całości, ale też efektywność pracy. 

Płyty chodnikowe to materiał, który cieszy się szczególną popularnością podczas tworzenia alejek czy wykańczania tarasów. To również – co naturalne – podstawowy wybór w przypadku osób, które układają chodnik. Sprzyja temu niewątpliwie bardzo duża różnorodność rozwiązań. Płyty chodnikowe dobierać można dziś pod kątem wymiarów – długości, szerokości czy grubości poszczególnych elementów – ale też kolorystyki oraz odrębnych parametrów użytkowych. W efekcie, płyty chodnikowe zdecydowanie wykroczyły poza standardowe ich postrzeganie jako szarych prefabrykatów, które nijak mają się do współczesnych założeń estetycznych. Dziś to raczej ciekawy, często przyciągający wzrok ważny element wykończeniowy taras lub ogród. 

Jak prawidłowo układać płyty chodnikowe? 

Mimo niewątpliwie coraz ciekawszych walorów estetycznych płyt chodnikowych, kluczowe w ich kontekście jest prawidłowe położenie poszczególnych części. Dopiero to składa się na ostateczny efekt, który ma duży wpływ na ogólną aranżację przestrzeni. Ważną kwestią jest tu dbałość o detale: należy bowiem pamiętać, że prawidłowe układanie płyt chodnikowych nie dotyczy wyłącznie prostych powierzchni na otwartym terenie, ale również ścieżki, podjazdy czy nietypowo ułożone schody. 

Podstawowym zadaniem jest dobranie właściwego wymiaru płyty chodnikowej do danego miejsca. Producenci zapewniają zróżnicowane opcje: od ok. 30-centymetrowych kwadratów po płyty o wielkich formatach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie płyty chodnikowe są najlepsze pod kątem wielkości. Odpowiedź musi bowiem uwzględniać kwestię tego, gdzie miałyby się znaleźć – na niewielkiej przestrzeni duże elementy będą ją przytłaczać, ale już na otwartej i szerszej, wkomponują się w nią bez problemu. 

Inną kwestią jest miejsce i zastosowanie płyt. Do stworzenia niewielkiego działkowego chodnika wystarczą elementy mniejsze, ale już np. w razie wykańczania przydomowego tarasu, idealnym wyborem powinny być regularne kwadraty o ok. 50-60 cm długości boków. 

Płyty chodnikowe – jasne czy ciemne?

Inną kwestią, którą trzeba rozważyć jeszcze przed położeniem to wybór kolorystyki płyt chodnikowych. Częstym wyborem są elementy jasne, które stanowią ciekawy akcent np. dla intensywnej zieleni trawy. Trzeba jednak mieć świadomość, że one wymagać będą szczególnej dbałości o utrzymanie idealnej czystości – wszelkie przebarwienia czy inne skazy staną się na nich bardzo widoczne. Niemniej jednak podstawowym kryterium podczas kolorystycznego doboru płyt chodnikowych powinno być otoczenie – niech elementy te stanowią naturalną kompozycję z innymi. Dzięki temu ogród czy taras nabierze szczególnie cennej spójności wizualnej. 

Prawidłowe układanie płyt chodnikowych

Zakładając, że płyty chodnikowe są już idealnie dobrane pod kątem kolorystyki i wymiarów, należy jeszcze zwrócić uwagę na ich parametry użytkowe. W większości są one zbliżone, ale warto upewnić się, czy np. dany materiał jest dostosowany do tego, by chociażby poruszał się po nim samochód. Zdecydowanie inne będą bowiem obciążenia dla powierzchni, po której mogą na teren posesji wjeżdżać auta, a inne – tam gdzie przewidziano wyłącznie ruch pieszy. 

Należy też uwzględnić wytrzymałość płyt chodnikowych na potencjalne uszkodzenia. Wszelkie upadki czy potrącenia mogą skutkować ukruszeniami, które z kolei uniemożliwią stworzenie jednolitej i idealnej płaszczyzny. Warto w tym kontekście stosować specjalistyczne maszyny. Urządzenia do podnoszenia elementów betonowych – np. Mickey 155 z oferty Catchshift umożliwiają bezpieczny transport oraz wpływają na efektywność pracy. Co ważne: można je wypożyczyć – to istotne w sytuacji, gdy inwestor chce samodzielnie podjąć się położenia bruku czy płyt chodnikowych na posesji. 

Pierwszym krokiem do położenia płyt jest wykonanie właściwego podłoża pod elementy bazowe. Po wzmocnieniu gruntu – przydatny do tego bywa popiół – należy nierówności uzupełnić kruszywem. Jeśli płyty chodnikowe z założenia narażone będą na większe obciążenia, warstwa powinna być grubsza. W standardowych przypadkach wystarcza w pełni ok. 5 cm grubości. Układając płyty chodnikowe należy pamiętać o tym, by minimalizować odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami. Ideałem są przerwy nie szersze niż 5-8 mm.  Po położeniu płyt oraz ich wypoziomowaniu, należy wszystkie spoiny uzupełnić przygotowanym wcześniej piaskiem. Wszystkie prace związane z układaniem płyt chodnikowych powinny być wykonywane podczas sprzyjającej pogody – gdy jest sucho, a podłoże pozostaje stabilne. Dzięki temu łatwiej o idealne przygotowanie dokładnie takiej płaszczyzny, jakiej oczekuje właściciel nieruchomości. 


Powrót