Aktualności

Powrót
Projekt tarasu w 2021 r. – jakie trendy zdefiniują ten rok?
02.02.2021

Projekt tarasu w 2021 r. – jakie trendy zdefiniują ten rok?

Projekt tarasu w 2021 roku - czym będą kierować się projektanci? Wykorzystanie każdego zakątka wolnej przestrzeni, stonowana kolorystyka, maksymalizacja ekologii - to tylko część z trendów, które panować będą na rynku aranżacji przestrzennej ogrodów i tarasów w 2021 r. Czego spodziewać się można w kontekście projektu tarasu 2021? Przede wszystkim naturalności. Co ciekawe, założenia te uwzględniają również płyty betonowe tworzące tarasy.  Projektowanie tarasów i ogrodów w 2020 r. nabrało szczególnego znaczenia. W sytuacji, gdy pandemia koronawirusa zamknęła Polaków - i nie tylko - w domach, najmniejsza własna przestrzeń stała się namiastką zielonego luksusu. Nie inaczej będzie w roku 2021. Trendy są wyraźne: projekty ogrodów, tarasów, a nawet rozbudowanych balkonów będą opierać się na trzech założeniach:
  • maksymalizacja zieleni i jej wyeksponowanie w każdym możliwym miejscu
  • ekologia: dominacja drewna oraz materiałów naturalnych
  • stonowanie kolorystyczne - utrzymanie barw w jednolitej formie.

Jak będzie to wyglądało w praktyce?

Zieleń, zieleń, wszędzie zieleń

Podstawowym trendem będzie możliwie maksymalna ekspozycja natury. Stąd dążenie do tego, by zieleń na tarasie czy w ogrodzie dominowała bez ograniczeń. Ma wręcz wchodzić w każdą wolną przestrzeń i stanowić równowagę dla - często wszechobecnego w miastach - betonu.  Sama ekologia to także kwestie użyteczności tarasowej. Oprócz - co naturalne - zakupu drewnianych elementów wyposażenia, zgodnie z trendami warto zaangażować się w tworzenie kompostowników, wykorzystywanie naturalnych nawozów czy zagospodarowanie deszczówki. 

Ekologia w roli głównej

Dobry taras w 2021 r. ma być ekologiczny. W dużej mierze powinien nawiązywać do drewna, ale wcale nie jest to jedyne rozwiązanie. Czy takie trendy ograniczają np. betonowe płyty? Niekoniecznie. Jeśli są one lekkie w formie, ciekawie skomponowane np. z kolorystyką roślin - będą świetnym rozwiązaniem. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę np. na betonowe płyty tarasowe o fakturze drewna. Tego typu rozwiązanie jest bardzo trwałe, a układanie samych płyt - np. dzięki Wolf 4000, urządzeniom do podnoszenia materiałów brukarskich - okazuje się zaskakująco szybkie i łatwe. W efekcie to nie tylko opcja wygodna i trwała, ale również bardzo korzystna w kontekście warunków meteorologicznych. Wizualnie płyty betonowe nawiązują do drewna, ale zachowują wszystkie właściwości dla ich użyteczności. Taki swoisty rustykalno-betonowy taras może być zaskakująco dobrym rozwiązaniem. 

Stonowana kolorystyka w ogrodzie

Taras ma być formą, która pozwoli wyeksponować roślinność. Nie powinien więc wychodzić na pierwszy plan. To raczej tło dla ekspozycji natury. Ta musi być utrzymana w określonej tonacji. Dominacja zieleni to oczywiście naturalny kierunek, jednak warto sięgać też po inne opcje. Ciekawą opcją będą nawiązujące np. do tarasu z betonowych płyt biele, brązy i szarości.  Warto zauważyć, że barwy te nie muszą ograniczać się tylko do roślinności czy podłoża. Ciekawym rozwiązaniem są np. lekkie betonowe ścianki, które są idealne do tego, by zawiesić na nich donice z kwiatami lub ziołami.  Oczywiście nie można jednak zapominać o czynniku indywidualnym. Choć specjaliści od florystyki czy aranżacji terenów zielonych są zgodni co do trendów 2021 r., tarasy w dużej mierze muszą uwzględniać własne odczucia właścicieli czy cechy charakterystyczne. Trudno bowiem oczekiwać, by mała przestrzeń została całkowicie - a takie są trendy - zagospodarowana przez zieleń kosztem np. części wypoczynkowej. Kluczową kwestią jest więc złoty środek i równowaga pomiędzy strefą roślin a samym tarasem. 

Powrót