Aktualności

Powrót
Układanie płyty przy ścianie, ciasnych miejscach i kątach – na co zwrócić uwagę?
06.04.2020

Układanie płyty przy ścianie, ciasnych miejscach i kątach – na co zwrócić uwagę?

Układanie płyt betonowych czy standardowej kostki w miejscach, które są proste i równe niczym niemiecka autostrada nie bywa wyzwaniem. Gdy jednak zaczynają pojawiać się skręty, kąty, wąska przestrzeń i inne utrudnienia, perspektywa wykonawcy się zdecydowanie zmienia. W takich sytuacjach szczególnie istotna staje się automatyzacja. Producenci wysokiej jakości sprzętu dla brukarstwa w ciekawy sposób odpowiadają na naturalne potrzeby rynkowe.  To, jak łatwo wpaść w spiralę problemów podczas układania płyt pokazuje dość częsty problem, jakim jest stworzenie tarasu z produktów, które tworzone są pod kątem jego specyfiki. Z jednej strony to często spore materiały, które nie należą do elementów lekkich. Muszą być odpowiednio zabezpieczone na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych, co przekłada się na ich wykonanie, ciężar czy grubość. Niezależnie od tego, czy płyty wykonane są z szarego betonu czy też architektonicznego lub kamienia ważne jest, by w planie pracy ograniczyć do absolutnego minimum kwestię przycięć, docięć, pracy na fragmentach elementów. Taras lub jakiekolwiek inne miejsce, w którym układane są płyty musi być traktowany jako jedna, spójna płaszczyzna, na której warto kierować się zasadą: im więcej funkcjonowania w oparciu o całe elementy, tym korzystniejszy efekt wizualny. 

Utrudnienia podczas układania płyt

Problemy pojawiają się w sytuacji, gdy krajobraz i lokalizacja nie pozwalają na tworzenie powierzchni zgodnie z tym planem. Nierówności, skosy, zaokrąglenia - to tylko część z wyzwań, które czekają brukarzy. Prozaicznym - ale często spotykanym - problemem bywa układanie płyt przy ścianie. Ograniczenia związane z tym miejscem, że szczególnie trudno o precyzyjne dopasowanie płyty i wcześniejsze się poruszanie w tym miejscu. Dodatkowo ściany budynków bywają nierówne, co przekłada się na problemy z optymalnym umiejscowieniem danego elementu.  Płyty przy ścianach powinny być układane tak, by w całe ich elementy wypadały na narożnikach zewnętrznych - z kolei na wewnętrznych warto ulokować docięte. Wpłynie to korzystnie na ogólną estetykę wykonania. Należy również pamiętać o tym, że docinanie lub niepełne elementy z założenia są trudniejsze w obróbce. Mogą również powstać kłopoty z ich przyczepnością wobec podłoża tak, by zachować idealnie równą płaszczyznę.  Problem pojawia się również w miejscach, w których ruch operatora jest ograniczony. Przeniesienie płyty oraz jej ulokowanie w wybranym miejscu wymaga swobody poruszania czy obracania się brukarza. W sytuacji, gdy np. kostka brukowa jest prowadzona wąskim korytarzem - np. między ścianami dwóch budynków - może pojawić się problem.  Płyty, które znaleźć mają się na podsypce i warstwie zagęszczającej i podbudowie - z kruszywa naturalnego lub żwiru, tłuczni czy grysu - powinny być lokowane stabilnie. Należy również zapewnić możliwość swobodnego dopasowania ich do ograniczonej przestrzeni. Montaż płyt wykonywany spontanicznie, bez odpowiedniego przygotowania i możliwości dokładnego pomiarowania czy lokowania elementów oznacza ryzyko błędów wyraźnie zauważalnych na utworzonej powierzchni.  Miejsce, które jest przeznaczone pod płyty powinno być poprzedzone usunięciem gruntu próchnicznego, a dla wyrównania warto wykonać warstwę piaszczystą. Zanim nastąpi montaż płyt, należy też ułożyć oraz odpowiednio ubić kruszywo pod podbudowę. Kolejny etap to wzmocnienie brzegów. Dopiero taki cykl umożliwia profesjonalny montaż płyt. 

Narzędzia do układania płyt to precyzja i szybkość

Automatyzacja pracy odgrywa szczególne znaczenie z punktu widzenia jakości prac - pod kątem ich dokładności oraz czasu wykonania. Przenoszenie płyt przyspiesza podnośnik próżniowy. Chwytak próżniowy do elementów betonowych - taki jak np. WOLF 2000- umożliwia przenoszenie elementów ważących zaskakująco sporo, bo nawet do 2 ton. Podnośnik próżniowy umożliwia podnoszenie elementów nie mających własnego zawieszenia. Chwytak, wykorzystując przyssawkę doprowadza do szybkiego jej podjęcia - w ciągu zaledwie jednej sekundy przejmuje płytę i w efekcie w pełni bezfugowe układanie elementów takich jak płyty betonowe, chodnikowe czy krawężniki oraz kostkę brukową. Mobilność i praca na ograniczonej powierzchni umożliwiają wykorzystanie podnośnika w bardzo wąskich miejscach o utrudnionym dostępie.   

Powrót