Aktualności

Powrót
Wykorzystanie podnośników próżniowych w halach produkcyjnych
09.11.2021

Wykorzystanie podnośników próżniowych w halach produkcyjnych

Podnośniki próżniowe zapewniają wyjątkowo szerokie możliwości wykorzystania w produkcji oraz pracach budowlanych. Mobilność, a zarazem duży potencjał w zakresie udźwigu sprawiają, że stanowią idealne rozwiązanie w przypadku transportu płyt i innych specyficznych materiałów. Wykorzystanie podnośników próżniowych w halach produkcyjnych sprowadzić można do dwóch wariantów. Pierwszym jest użycie ich możliwości do prac wykonywanych już wewnątrz tego typu budynków. Drugim pozostaje zastosowanie podnośników próżniowych podczas stawiania samych hal produkcyjnych.

 Jak można wykorzystać podnośniki w budowie hali?

Proces tworzenia hal magazynowych i produkcyjnych w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu masywnych i wymagających płyt warstwowych, które trzeba dostarczyć na relatywnie duży pułap. Utrudnia to fakt zazwyczaj bardzo gładkiej powierzchni materiałów. W tej sytuacji niezbędne jest wykorzystanie mechanizmów podciśnienia i płyt ssących używanych przez podnośniki. Warto zauważyć, że nowoczesne maszyny działają w oparciu o precyzyjna systemem monitoringu, które doskonale analizują wahnięcia podciśnienia wpływające na stabilizację utrzymania materiału. W efekcie operator ma praktycznie całkowitą pewność właściwego przebiegu podnoszenia i mocowania.

Jak działa podnośnik podczas pracy w hali

Działanie podnośników próżniowych hal produkcyjnych opiera się na zasadzie maksymalnego przyssania schwytanego elementu. W efekcie podczas budowy bezproblemowo można dany element nie tylko podnosić, ale również dowolnie przechylać, obracać we wszystkie strony i wykonywać inne prace zapewniające optymalne osadzenie. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym, które charakteryzują nowoczesne podnośniki próżniowe. W sytuacji, gdy są one w stanie operować materiałami o masie kilkuset kilogramów, zdecydowana większość prac wykonywana jest przy wykorzystaniu możliwości tego rodzaju maszyn. Sprzyja temu również funkcjonalna konstrukcja. Zasilanie urządzeń odbywa się dzięki akumulatorom, a nie np. poprzez ograniczającą mu mobilność okablowaniu. Dużą rolę odgrywają również przyssawki i zróżnicowane teleskopy, które można regulować według potrzeb danego projektu.

Jak możliwości podnośników próżniowych wykorzystać można w praktyce

Przyssawki próżniowe używane przez podnośniki zapewniają przyczepność zarówno w przypadku materiałów fasadowych jak ich dachowych. Umożliwia to bezproblemowy montaż ścian oraz zadaszenia. Ważną zaletą działania podnośników próżniowych jest szybkość prac, a zarazem bezpieczeństwo realizacji. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji problematycznych, czyli na przykład ryzyka upadku danych elementów. Zastosowanie podnośników próżniowych wyklucza również ryzyko uszkodzeń mechanicznych na skutek nadmiernie silnego uchwytu konkretnego elementu. Używanie przyssawek, nawet mimo nieprzeciętnej siły ich działania, nie przekłada się w żaden stopniu na zgniecenia czy inne ślady na powierzchni przenoszonych materiałów. Możliwości chwytaków próżniowych doskonale obrazuje jedna z popularniejszych maszyn do przenoszenia płyt, czyli Wolf 4000 z oferty Catchshift. Układany element szybko trafia we właściwe miejsce bez procesu przesuwania czy wykorzystywania pasów transportowych. Zasysanie i odsysanie odbywa się w oparciu o zdalne sterowanie z pilota lub przyciski znajdujące się na maszynie. Stalowa konstrukcja zapewnia solidność i wytrzymałość, a jednocześnie charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, co przekłada się między innymi na relatywnie łatwy transport. Uwagę zwraca również szybka i intuicyjna konfiguracja. Dotyczy to szczególnie procesu zastosowania różnych przyssawek i adaptacji maszyny do konkretnego typu zadania. Ważną zaletą jest nie tylko błyskawiczne podwieszanie transportowanych elementów - producent zakłada zaledwie jedną sekundę na przyssanie do materiału -  ale też zaskakująco łatwa praca na bardzo ograniczonej przestrzeni. To efekt między innymi możliwości rozdzielenia przyssawki od podstawy urządzenia. W praktyce podnośniki próżniowe takie jak Wolf to maszyny wielozadaniowe. Umożliwiają one montaż różnego typu elementów. Będzie to więc zarówno beton piaskowany, płomieniowany, z mikrokanalikami lub porowaty, a także produkty cechujące się szczególną wrażliwością materiałową. W efekcie, produkty tego typu sprawdzają się zarówno w brukarstwie jak i wszelkich projektach budowlanych. Warto zwrócić uwagę na dużą rozpiętość możliwości zakresie prac produkcyjnych. Podnośniki próżniowe doskonale sprawdzą się podczas wyciągania elementów z gotowych form czy też podczas transportu pomiędzy różnymi etapami produkcji. W tym kontekście zyskują na popularności również w branży melioracyjnej dzięki możliwości podnoszeniu kręgów betonowych, szamb odlewanych czy rur przepustowych znajdujących się pod drogami.

Powrót