Aktualności

Powrót
Zalety używania podnośników próżniowych do montażu elementów betonowych
04.01.2019

Zalety używania podnośników próżniowych do montażu elementów betonowych

Podnośniki próżniowe wykorzystywane do montażu elementów betonowych, to narzędzia zapewniające wysoką ergonomię pracy. Ale nie tylko. Jakie jeszcze czynniki przemawiają za wyborem tego rodzaju rozwiązań?

Bezinwazyjne podnoszenie elementów betonowych ma istotny wpływ nie tylko na jakość, ale również na bezpieczeństwo prac wykonywanych na budowie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi układanie płyt na tak zwany “styk”. Korzystanie z podnośników próżniowych znacznie zwiększa tempo realizacji prac w tym zakresie, pozwalając na wolny od uszkodzeń montaż elementów betonowych i zapewniając tym samym ergonomiczne środowisko pracy.

Podnośniki próżniowe do montażu elementów budowlanych

Podnośniki próżniowe to urządzenia coraz częściej wykorzystywane w transporcie bliskim wielko- i małogabarytowych elementów budowlanych. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii umożliwiają podnoszenie i przenoszenie różnego rodzaju betonowych prefabrykatów oraz materiałów wykonanych z kamienia naturalnego. Chwytaki próżniowe pozwalają na bezinwazyjne podnoszenie płyt chodnikowych, rur betonowych, krawężników, palisad czy całych warstw kostki brukowej i innych materiałów budowlanych, zapewniając tym samym szybki, wygodny i co niezwykle istotne - bezpieczny montaż.

przenoszenie płyt betonowych

Urządzenia podciśnieniowe umożliwiają łatwy rozładunek elementów betonowych z samochodu oraz prawidłowe ułożenie na przygotowanym wcześniej podłożu. Wyposażone w specjalne przyssawki do płyt pozwalają na sprawne przeniesienie materiałów znacznie różniących się wagą, strukturą powierzchni czy wymagających innej pozycji montażu. Wykorzystywanie do tego rodzaju prac chwytaków mechanicznych lub pasów może okazać się w niektórych warunkach niezwykle trudne, a nawet skutkować uszkodzeniem podnoszonego materiału. Z racji tego, że podnoszenie ładunku powyżej 1,8 m wymaga stosowania specjalnych pasów bezpieczeństwa lub maszyn z podwójnym obiegiem podciśnienia (zgodnie z normą europejską EN 13155), wykorzystywane na budowie podnośniki próżniowe wyposażone są także w dodatkowe zabezpieczenia, które chronią przed upadkiem.

Dlaczego warto z nich korzystać?

  • Podnośniki próżniowe przyspieszają montaż elementów betonowych - sprawne podnoszenie i precyzyjne pozycjonowanie w znacznej mierze zwiększa szybkość procesu montażu.
  • Pozwalają na sprawne podnoszenie znacznie dłuższych elementów, dzięki czemu, zamiast dwóch krótszych płyt betonowych, można zastosować jedną długą.
  • Zapobiegają uszkodzeniom materiałów - przyssawki zmniejszają ryzyko uszkodzeń, do których dochodzi często w wyniku stosowania zacisków lub pasów.
  • Wpływają na oszczędność kosztów pracy - dzięki wykorzystaniu tego rodzaju urządzeń podnoszących, nie ma potrzeby angażowania dużej liczby osób do montażu.
  • Zwiększają bezpieczeństwo - podnośniki zapobiegają wszelkim urazom wynikającym z podnoszenia ciężkich materiałów budowlanych.
  • Pozwalają na bezinwazyjne podnoszenie elementów betonowych i sprawne układanie płyt na “styk”.

Podnośniki próżniowe pozwalają na sprawny i efektywny montaż betonowych prefabrykatów. Stosuje się je także do instalowania materiałów kamiennych lub innych elementów brukarskich. Korzystanie z tak zwanych przyssawek znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa, poprawiając jednocześnie jakość prac wykonywanych na budowie. Urządzenia te można także swobodnie wynająć, unikając tym samym konieczności ich zakupu.


Powrót