Aktualności

Powrót
Chwytak do kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?
10.03.2020

Chwytak do kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?

Układanie kostki brukowej nieodwracalnie kieruje się ku automatyzacji, pracy maszynowej, roli kontrolnej zamiast typowego wykonawstwa. Rola specjalisty brukarza się zmienia: mniej tu symbolicznej pracy z materiałem w dłoni, a więcej - operowania urządzeniem, którego możliwości wpływają na efektywność pracy. W te założenia idealnie wpisują się chwytaki do kostki brukowej.  Prace brukarskie w naturalny sposób wymagają od pracownika siły, wytrzymałości, umiejętności technicznych, ale zarazem nieprzeciętej odporności na zmęczenie. Efekt to potencjalne błędy ludzkie oraz mniejsza wydajność pracy. Stąd rośnie znaczenie możliwości, jakie niesie za sobą automatyzacja brukarstwa. Wykorzystywanie narzędzi do prac dotychczas kojarzonych z pracą manualną to alternatywa przekładająca się m.in. na:
  • lepszą jakość realizacji pod względem precyzji,
  • zdecydowanie wyższą szybkość działania,
  • wyraźną efektywność - dłuższy cykl pracy przy zachowaniu prawidłowego ciągu. 
Co szczególnie ważne, do zautomatyzowania procesów nie trzeba skomplikowanego parku maszynowego. Choć producenci urządzeń dla brukarstwa zapewniają coraz bardziej rozbudowywane moduły w pełni zastępujące czynnik ludzki, nawet mniejsze i prostsze urządzenia zapewniają znaczące przyspieszenie pracy oraz podwyższenie jakości efektów.  Pokazuje to przykład, jakim jest chwytak do kostki brukowej. Maszyna jest w stanie znacząco przyspieszyć czas wykonania robót, a zarazem znacząco wpłynąć na ostateczny efekt działania.  Na co zwrócić uwagę rozważając zakup tego typu urządzenia? Chwytaki dostosowane do kostki brukowej to spora uniwersalność zastosowania, ale - szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych prac - warto uwzględnić detale. Ich zaawansowanie i np. rozszerzanie o dodatkowe funkcjonalności przekłada się na komfort działania.

Chwytak brukowy, czyli szersze możliwości niż układarka

Chwytaki do kostki brukowej bywają traktowane równoznacznie z układarkami. To błąd - szczególnie w kontekście ceny. Chwytaki są znacząco tańsze, a dodatkowo - to paradoks - zapewniają wyjątkowo szerokie spektrum zastosowania w brukarstwie. Sprawdzają się również np. w przypadku prac ogrodowych czy podczas magazynowania towarów.  Warto więc spojrzeć na zastosowanie chwytaków nieco szerzej i zweryfikować modele np. pod kątem dodatkowych czynności. Nowoczesne maszyny do kostki brukowej stawiają ją niejako w centrum swojego działania, ale nie wyklucza to innych aktywności - w efekcie zakup chwytaka może okazać się zdecydowanie lepszą inwestycją, niż wydaje się być w początkowej fazie. Warto w tym kontekście wybrać chwytak systemowy.

Zaawansowanie technologiczne: im większe, tym bardziej zaawansowane zadania

Na co zwrócić uwagę wybierając chwytak brukarski jeśli budżet pozwala na nieco szersze możliwości? Przy takim założeniu warto kierować się założeniem, że im więcej dodatkowych funkcji chwytaka, tym lepsze efekty działania. Dotyczy to np. sterowania - zaawansowane rozwiązania hydrauliczne zapewniają zaciskanie elementów chwytających w określonych cyklach dających większą kontrolę nad ciągłością pracy. Równie ciekawym rozwiązaniem bywa opcja rozwierania chwytaka na kontrolowaną szerokość - tak, aby operator mógł nie tylko chwytać kostki brukowe, ale również je rozsuwać. Ważnym czynnikiem decydującym o ocenie chwytaka jest możliwość łatwego przesuwania kostki w ramach tzw. wiązania na zakładkę - niezależnie od tego, czy materiał jest właściwie umieszczony pod kątem układania.  Warto również zainwestować w technologię, która pozwala podnosić całą płaszczyznę bruku - często ułożonego niezbyt równomiernie - by dokonać jej wyrównania i położenia w wybranym miejscu. W ten sposób automat zapewni prawidłową pracę niezależnie od magazynowania materiałów. 

Parametry chwytaków do kostki brukowej

Oprócz samej funkcjonalności ważna jest również efektywność pracy. Tu pojawia się wątpliwość - jakie wskaźniki decydują o tym, że chwytak brukowy charakteryzuje się szczególnie wysokim tempem pracy? Kluczowa jest tu oczywiście kwestia zarówno wagi jak i gabarytów materiałów. Dobrej jakości sprzęt umożliwia pracę w czasie ok. 1 m2 kostki brukowej przypadającego na 25-35 sekund działania. Parametry efektywności mogą się jednak znacząco różnić w zależności np. od specyfiki chwytanego materiału. Analizy dotyczące efektywności pracy należą do podstawowych czynników, jakie należy rozważyć podczas wyboru chwytaka.  Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest mobilność. Nowoczesne chwytaki do bruku są niewielkie, ale zarazem coraz bardziej wytrzymałe na ponadprzeciętne obciążenia. Nawet zaskakująco małe - wobec znanych z przeszłości - maszyny imponują dziś efektywnością pracy podczas przenosin materiałów ważących sporo powyżej 100 kg.  Mickey 155, maszyna do układania bruku o zaskakująco małych rozmiarach umożliwia przenoszenie płyt betonowych i nietypowej kostki brukowej o wadze elementów do 155 kg. Zapewnia to system przyssawek, które utrzymują dany element, a następnie przenoszą do w wyznaczone miejsce.  Równie imponujące możliwości ma Trolly200 - inne z urządzeń pokazujących, jak istotna może być automatyzacja pracy brukarskiej. Wózek samojezdny właściwie ogranicza udział człowieka w pracy; zapewnia udźwig zestawów płyt o wadze do 200 kg i przewożenie ich np. na rozległym placu. Rola człowieka staje się więc marginalna - ogranicza się do kontroli i pracy operacyjnej.  W efekcie zastosowanie maszyn w pracy brukarskiej to nie tylko kwestia szybkości realizacji oraz precyzji i dokładności powstających ciągów. Niemniej istotne pozostaje tu zdrowie - chwytak do kostki brukowej czy wózek samojezdny przewożący płyty eliminują ryzyko urazów czy opóźnień ze względu na nieobecność pracownika na skutek przeciążeń.  Układasz duże płyty betonowe? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas montażu  

Powrót