Aktualności

Powrót
Montaż płyt betonowych – na co zwrócić uwagę?
13.02.2020

Montaż płyt betonowych – na co zwrócić uwagę?

Montaż płyt betonowych - niezależnie od tego, gdzie są lokowane i jaki jest ich rozmiar - zawsze wymaga szczególnej dbałości o szczegóły. Odchylenia, błędy, nawet niewielkie mankamenty skutkują nierównościami, które wpływają nie tylko na estetykę. Mogą stanowić pierwszy krok do poważniejszych uszkodzeń takiej konstrukcji.   Montaż płyt betonowych powinien szczególnie uwzględniać właściwości prefabrykatów. Zastosowanie betonu o specyfice architektonicznej sprawia, że możliwe są pustki oraz tzw. wżery, które powstają w wyniku chemicznych przemian podczas procesu zawiązywania betonu. Z założenia są one nieco mniej trwałe niż standardowe płyty betonowe używane np. w celach konstrukcyjnych. One jednak charakteryzują się wyjątkową wagą i wymiarami, co z kolei wymaga zaangażowania odpowiednich urządzeń do obsługi. 

Jak prawidłowo montować płyty betonowe?

Pierwszym czynnikiem wpływającym na jakość płyt i łatwość ich późniejszego montażu jest prawidłowe przechowywanie elementów. Powinny być składowane tak, by ograniczać dostęp zarówno wilgoci jak i słońca. Warto też zwrócić uwagę m.in. na składowanie płyt betonowych tak, aby nie dochodziło do bezpośrednich nacisków z jednej na drugą. Przesuwanie elementów, nieostrożne przenoszenie czy brak odpowiednich zabezpieczeń skutkują uszkodzeniami prefabrykatów - od dużych pęknięć po ukruszenia, które mogą się powiększać. W kontekście przechowywania trzeba zwrócić szczególną uwagę na:
  • przenoszenie płyt betonowych w pozycji poziomej
  • składowanie w miejscach o ograniczonej wilgotności
  • kontakt z podłożem - suchym, a nie bezpośrednio na ziemi. 

Planowanie montażu płyt z betonu

Powszechnym błędem jest montowanie płyt betonowych ad hoc - bez uprzedniego przygotowania i odpowiedniego rozplanowania elementów. Należy je dopasować tak, by maksymalnie ograniczyć ryzyko błędów. Nie musi ograniczać się to jedynie do ogólnej oceny wizualnej - warto też np. zweryfikować wymiary płyt betonowych pod kątem ich optymalnego rozlokowania np. na nietypowej powierzchni.  Warto pamiętać, że dotyczy to wszelkiego profesjonalnego montażu płyt betonowych: od architektonicznych przez elewacyjne czy konstrukcyjne. 

Ściany wewnętrzne a płyty betonowe

Planując montaż płyt betonowych we wnętrzu - co jest szczególnie popularne ze względu na trendy architektoniczne - należy w pierwszym etapie przygotować ścianę do położenia. Dotyczy to m.in.:
  • sprawdzenia jakości otynkowania
  • ewentualnego usunięcia warstwy i położenia nowej
  • likwidacji resztek farb i klejów. 
To pozwala na zagruntowanie ściany - najlepiej dwukrotnie. Po wymieszaniu kleju i jego nałożeniu na ścianę wystarczy wyrównanie powierzchni oraz nasączenie płyty wodą dla lepszego efektu spójności. Przy użyciu pacy można nałożyć substancję na płytę tak, by zapewnić jej dokładne przyleganie do danej powierzchni. Ostatni etap to weryfikacja położenia przy użyciu poziomicy oraz prace kosmetyczne - oczyszczenie płyty betonowej z resztek zabrudzeń.   
 

Montaż dużych płyt z betonu wymaga sprzętu

W przypadku montażu płyt betonowych o innej specyfice - dużych, ponadprzeciętnie ciężkich - niezbędne jest użycie sprzętu do podnoszenia i przenoszenia płyt betonowych. Wysokiej jakości urządzenia pozwalają przyspieszyć pracę, a zarazem wykonać ją w pełni bezpiecznie. W przypadku zadań specjalnych - prac o szczególnym ryzyku i ciężarze płyt betonowych - niezbędne są chwytaki do podnoszenia płyt betonowych. Np. model Wolf2000 pozwalający obsługę części o wadze do 2000 kg łączy efektywność z precyzją. Układane elementy trafiają we właściwe, zaplanowane miejsce bez ryzyka jakie niesie za sobą przesuwanie czy przeciąganie przy użyciu pasów transportowych. Jednocześnie, szybka konfiguracja urządzeń do montażu płyt betonowych - np. wykorzystanie przyssawek czy adaptacja maszyny do wózka widłowego, które dają szczególną swobodę obsługi.  Jeżeli chcesz bezpłatnie przetestować WOLF2000 lub WOLF4000 skontaktuj się z nami >>>

Bezpieczeństwo podczas montażu płyt betonowych

Planując montaż płyt należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zabezpieczeń. Dotyczy to zarówno mniejszych formatów jak i dużych płyt - szczególnie w ograniczonej przestrzeni. Dodatkowe pasy bezpieczeństwa czy oznaczenia stref ruchu pozwalają zadbać o zachowanie standardów; również urządzenia do montażu płyt wyposażane są w np. systemy alarmowe ostrzegające o wykrytych nieprawidłowościach - np. zbyt dużym ciężarze czy niestabilnym podłożu. 

Powrót