Aktualności

Powrót
Montaż płyt betonowych – na co zwrócić uwagę?
13.02.2020

Montaż płyt betonowych – na co zwrócić uwagę?

Montaż płyt betonowych – niezależnie od tego, gdzie są lokowane i jaki jest ich rozmiar, zawsze wymaga szczególnej dbałości o szczegóły. Odchylenia, błędy, nawet niewielkie mankamenty skutkują nierównościami, które wpływają nie tylko na estetykę. Mogą stanowić pierwszy krok do poważniejszych uszkodzeń takiej konstrukcji.  Montaż płyt betonowych powinien szczególnie uwzględniać właściwości prefabrykatów. Montaż płyt z betonu architektonicznego sprawia, że możliwe są pustki oraz tzw. wżery, które powstają w wyniku chemicznych przemian podczas procesu zawiązywania betonu. Z założenia są one nieco mniej trwałe niż standardowe płyty betonowe używane np. w celach konstrukcyjnych. One jednak charakteryzują się wyjątkową wagą i wymiarami, co z kolei wymaga zaangażowania odpowiednich urządzeń do obsługi.

Jak prawidłowo wykonać montaż płyt betonowych?

W jaki sposób odpowiednio zrealizować montaż płyt betonowych? Pierwszym czynnikiem wpływającym na jakość płyt i łatwość ich późniejszego montażu jest prawidłowe przechowywanie elementów. Powinny być składowane tak, by ograniczać dostęp zarówno wilgoci jak i słońca. Warto też zwrócić uwagę m.in. na składowanie płyt betonowych tak, aby nie dochodziło do bezpośrednich nacisków z jednej na drugą. Przesuwanie elementów, nieostrożne przenoszenie czy brak odpowiednich zabezpieczeń skutkują uszkodzeniami prefabrykatów – od dużych pęknięć po ukruszenia, które mogą się powiększać. W kontekście przechowywania trzeba zwrócić szczególną uwagę na:
 • przenoszenie płyt betonowych w pozycji poziomej;
 • składowanie w miejscach o ograniczonej wilgotności;
 • kontakt z podłożem – suchym, a nie bezpośrednio na ziemi.

Planowanie montażu płyt z betonu

Powszechnym błędem jest montowanie płyt betonowych ad hoc, bez uprzedniego przygotowania i odpowiedniego rozplanowania elementów. Należy je dopasować tak, by maksymalnie ograniczyć ryzyko błędów. Nie musi ograniczać się to jedynie do ogólnej oceny wizualnej, warto też np. zweryfikować wymiary płyt betonowych pod kątem ich optymalnego rozlokowania np. na nietypowej powierzchni. Należy pamiętać, że dotyczy to wszelkiego profesjonalnego montażu płyt betonowych: od architektonicznych przez elewacyjne czy konstrukcyjne.

Montaż płyt betonowych na podłożu płaskim

Montowanie płyt betonowych na podłożu płaskim, takich jak ogrody, tarasy czy podjazdy, wymaga pewnych technik, aby zapewnić trwałość i estetykę. Oto kilka kroków, które można zastosować:
 1. Przygotowanie podłoża – pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Upewnij się, że powierzchnia jest odpowiednio wyrównana, pozbawiona gruzu i równa. Może być konieczne wykorzystanie piasku lub kruszywa, aby doprowadzić podłoże do odpowiedniego poziomu.
 2. Wybór płyt betonowych – wybierz odpowiednie płyty betonowe, które pasują do twojego projektu zarówno pod względem wyglądu, jak i jakości. Upewnij się, że są one wystarczająco grube i wytrzymałe, aby wytrzymać obciążenia, takie jak ruch pieszy lub pojazdy.
 3. Układanie płyt – rozpocznij od ułożenia płyt na przygotowanej powierzchni. Możesz wybrać różne wzory układania, takie jak jodełka, blok czy diagonalny wzór. Upewnij się, że płaty są równomiernie rozłożone i zachowują odpowiednie odstępy między sobą.
 4. Stabilizacja płyt – aby zapobiec przesuwaniu się płyt, możesz zastosować różne metody stabilizacji, takie jak wbijanie kotew, użycie kleju do betonu lub zakładanie krawężników wokół obwodu.
 5. Spoinowanie – po ułożeniu płyt, zapełnij spoiny między nimi piaskiem lub specjalnym materiałem do spoinowania. To pomoże w utrzymaniu płyt na miejscu i zapewni estetyczny wygląd.
 6. Kontrola poziomu – regularnie kontroluj poziom płyt, aby upewnić się, że są one równo ułożone i nie przesuwają się z czasem. Możesz wykorzystać poziomicę do tego celu.
 7. Odprowadzanie wody – upewnij się, że płytowy taras czy podjazd mają odpowiednie nachylenie, aby zapewnić odpływ wody deszczowej. Możesz również zainstalować systemy drenażowe, aby lepiej kontrolować odprowadzanie wody.
 8. Konserwacja – regularna konserwacja, takie jak usuwanie liści, zanieczyszczeń czy mchu, pomoże w utrzymaniu płyt w dobrym stanie przez wiele lat.

Bezpieczeństwo podczas montażu płyt betonowych

Planując montaż płyt, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zabezpieczeń. Dotyczy to zarówno mniejszych formatów jak i dużych płyt, szczególnie w ograniczonej przestrzeni. Oznaczenia stref ruchu pozwalają zadbać o zachowanie standardów; również urządzenia do montażu płyt wyposażane są w np. systemy alarmowe ostrzegające o spadku próżni, odcięciu źródła zasilania. Warto dodać, że nie ma możliwości odessania się płyty od przyssawki. Przykładowo, jeżeli przypadkowo odetniemy źródło zasilania chwytaka, pozostaje kilka sekund na utrzymanie przenoszonego ładunku. E-maszyny również mają takie zabezpieczenia. Do tego typu produktów nie trzeba stosować dodatkowych pasów, dopiero od pewnej wagi wymagane są dodatkowe zabezpieczenia – łańcuchy.  
 

Montaż dużych płyt betonowych wymaga odpowiedniego sprzętu

W przypadku montażu płyt betonowych o innej specyfice – dużych, ponadprzeciętnie ciężkich – niezbędne jest użycie sprzętu do podnoszenia i przenoszenia płyt betonowych. Wysokiej jakości urządzenia pozwalają przyspieszyć pracę, a zarazem wykonać ją w pełni bezpiecznie. W przypadku zadań specjalnych, prac o szczególnym ryzyku i ciężarze płyt betonowych niezbędne są chwytaki do płyt betonowych. Np. model Wolf 4000 pozwalający na obsługę części o wadze do 4000 kg łączy efektywność z precyzją. Układane elementy trafiają we właściwe, zaplanowane miejsce bez ryzyka upuszczenia materiałów. Jednocześnie, szybka konfiguracja urządzeń do montażu płyt betonowych, np. wykorzystanie przyssawek próżniowych, czy adaptacja maszyny do wózka widłowego, które dają szczególną swobodę obsługi.  Jeżeli chcesz bezpłatnie przetestować WOLF4000 skontaktuj się z nami >>>

Montaż płyt betonowych – dlaczego warto skorzystać z oferty Catchshift?

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z oferty Catchshift:
 • innowacyjne podejście – Catchshift oferuje innowacyjny sprzęt przeznaczony do montażu płyt betonowych, co może znacząco poprawić efektywność i precyzję montażu;
 • bezpieczeństwo – systemy Catchshift zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa podczas montażu płyt betonowych, co jest kluczowym aspektem w branży budowlanej;
 • wysoka jakość – firma stawia na wysoką jakość swoich produktów, co przekłada się na solidność i trwałość rozwiązań;
 • wszechstronność – firma zapewnia różnorodne rozwiązania, które można dostosować do różnych typów płyt betonowych oraz warunków montażu, co sprawia, że są one wszechstronne i uniwersalne.
 • doświadczenie i ekspertyza – Catchshift posiada doświadczenie w branży, dzięki czemu można mieć pewność, że oferowane przez nich rozwiązania są profesjonalne i sprawdzone;
 • wsparcie techniczne – firma oferuje wsparcie techniczne dla swoich Klientów, co oznacza, że można liczyć na pomoc i doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań oraz obsługi technicznej.
 • dostępność – produkty Catchshift są łatwo dostępne i można je zakupić bez większych trudności, co sprawia, że korzystanie z ich oferty jest wygodne i bezproblemowe.
Pozytywne opinie naszych Klientów są najlepszą rekomendacją dla firmy. Jeżeli potrzebujesz porady podczas realizacji zamówienia, zachęcamy do kontaktu. Nasza profesjonalna obsługa z chęcią dobierze najkorzystniejsze rozwiązanie. Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny, a praca jest dla nas także pasją. Wyróżnia nas terminowość i rzetelność usług. Nasze niezawodne urządzenia to sprzęt, który świetnie służy wielu firmom. Oferujemy wynajem lub zakup maszyn Catchshift. Sprawdź dokładnie naszą ofertę i zdecyduj, która z opcji jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Wypożyczenie sprzętu doskonale sprawdza się w przypadku, gdy potrzebujemy urządzeń na krótki czas. Ponadto możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, decydując się wyłącznie na wynajem, a nie na zakup. Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do współpracy!

Powrót