Aktualności

Powrót
Jak zrobić schody z kostki brukowej?
30.06.2023

Jak zrobić schody z kostki brukowej?

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić schody z kostki brukowej, to świetnie trafiłeś! Dzisiaj przychodzimy z praktycznym poradnikiem, który pomoże Ci przeprowadzić całą pracę bez problemów. Podpowiemy, na co zwracać uwagę oraz gdzie warto stosować takie rozwiązania. Zapraszamy do lektury.

Schody z kostki brukowej – dlaczego warto?

Kostka brukowa jest materiałem bardzo popularnym, jeśli chodzi o organizację terenu wokół budynków. Tworzywo jest trwałe, stosunkowo tanie i wygodne do układania, a także łatwe w czyszczeniu. Nic bowiem dziwnego, że coraz więcej pojawia się zamówień na nietypowe rozwiązania właśnie z wykorzystaniem kostki brukowej. Decydując się na zastosowanie kostki brukowej, można z łatwością dopasować element wzniesienia do reszty aranżacji w ogrodzie, na tarasie czy podjeździe wokół domu jednorodzinnego.

Budowanie schodów z kostki brukowej – krok po kroku

Projektowanie schodów z kostki brukowej

Przed wdrożeniem prac w terenie należy w pierwszej kolejności wykonać projekt, który będzie obejmował między innymi: ilość stopni, ich szerokość oraz wysokość, rodzaj ułożenia kostek kolorowych oraz elementy dekoracyjne. Wszystkie te parametry będą zależne od typu i rozmiarów materiału. Istotną kwestią przy planowaniu tego, jest fakt, że jeśli chcemy, aby woda spływała po schodach, należy zachować spadek przynajmniej 1,5%.

Przygotowywanie podłoża oraz podstawy pod schody z kostki brukowej

Przy przystąpieniu do prac, należy najpierw usunąć całą ziemię rodzimą, aż do pojawienia się gliniastej warstwy podłoża. Następnie nakładamy geosiatkę komórkową. Po tych przygotowaniach wysypana powinna być warstwa podbudowy (np. zasypka piaskowo-cementowa). Dzięki temu schody będą stabilne i nie będą się osuwały z upływem czasu. Przy jej pomocy można budować warstwy, które będą tworzyć poziomy schodów.

Docelowe układanie kostki brukowej

To jak ułożyć schody z kostki brukowej zależne jest od projektu i aspektu wizualnego, który ma być osiągnięty. Niemniej jednak zaczynamy od osadzenia brzegów schodów. Powinny zostać umieszczone w podbudowie z półsuchego betonu. Następnie można przejść do uzupełniania warstwy pod stopnie. Przyssawka próżniowa do kostki brukowej może okazać się pomocna, dlatego warto ją wynająć np. w Catchshift na czas wykonywania prac. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na utrzymanie poziomu oraz spadku przy układaniu kolejnych elementów kostki.

Wypełnienie przestrzeni między kostkami

Ostatnim etapem w kwestii jak zrobić schody zewnętrzne z kostki jest wypełnienie wszystkich szczelin, które powstały. Najczęściej do tego wykorzystuje się piasek. Jeśli jednak chcesz postawić na trwalszy i efektywniejszy materiał, możesz użyć fug żywicznych lub granofug, które są zdecydowanie bardziej atrakcyjne i estetyczne wizualnie.

Podsumowanie

To ile kosztują schody z kostki brukowej, zależne jest od kilku kwestii, dlatego ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Niemniej jednak z pewnością materiał ten jest najpopularniejszy, jeśli chodzi o aranżacje przydomowe. Często z niego korzystają także gminy i miasta do stworzenia publicznych chodników, schodów i dróg. Dobrze wykonana praca ułożenia schodów z kostki brukowej będzie służyć mieszkańcom przez wiele lat.

Powrót