Aktualności

Powrót
Kostka brukowa czy płyty chodnikowe? Kompletny przewodnik i porównanie
24.08.2023

Kostka brukowa czy płyty chodnikowe? Kompletny przewodnik i porównanie

Zastanawiasz się co będzie lepsze do stworzenia podjazdu: kostka brukowa czy płyty chodnikowe? Oba te rozwiązania są korzystne, jednak różnią się od siebie właściwościami. Jeśli interesuje Cię, który materiał najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Kostka? Płyty chodnikowe? Który materiał jest lepszy

Wspomnieliśmy już, że oba te materiały są na równi dobre; to, który będzie w danej sytuacji lepszy, zależy przede wszystkim od oczekiwań klienta. Oba materiały najczęściej wykorzystuje się w tworzeniu wysokiej jakości podjazdu. Taka wydzielona ścieżka pozwala na komfortowe pokonanie drogi do posesji, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Żeby jednak spełniał dobrze swoją funkcję, trakt tego typu powinien być wytrzymały; ogromne znaczenie ma przede wszystkim odporność na obciążenia. Jak sprawić, by nasz podjazd był solidny? Wszystko zależy od dobranego materiału, a także staranności przeprowadzenia prac budowlanych. Brukowa kostka? Płyty chodnikowe? Oba te materiały są równie popularne; różnią się jednak estetyką oraz funkcjonalnością. Aspektem decydującym w przypadku wyboru którejś z tych opcji jest także nakład prac związany z tworzeniem podjazdu oraz kosztów, jakie wynikają z takiego przedsięwzięcia.

Płyty i kostki brukowe – czym się charakteryzują?

Zacznijmy od kostki brukowej. Materiał tego typu jest trwały i posiada dość szerokie zastosowanie. Przy pomocy kostki brukowej wykonuje się nie tylko podjazdy, ale również parkingi, ścieżki czy chodniki. Nie sposób nie wspomnieć o stabilności konstrukcji, które zostały wykonane z tego materiału – kostka brukowa, o ile zostanie dobrze ułożona, może przetrwać lata. Płyty i kostki chodnikowe dają wiele możliwości aranżacyjnych. Kostka nie sprawia przy tym problemów w czyszczeniu i pielęgnacji. Z uwagi na charakterystyczny kształt, materiał ten umożliwia również tworzenie oryginalnych wzorów, które uświetnią swoim wyglądem każdą przestrzeń. Jakie są jednak wady takiego rozwiązania? Samo położenie kostki brukowej może być nieco kosztowne. Klient nie tylko ponosi koszt zakupu samego materiału, ale również elementów koniecznych do położenia kostki brukowej. Mowa tu podsypkach, krawężnikach czy obrzeżach. Płyty betonowe są z kolei najbardziej budżetową opcją. Posiadają nie tylko cechy funkcjonalne, ale również estetyczne. W przypadku tworzenia podjazdu warto wybrać takie płyty, które posiadają grubość przynajmniej sześć centymetrów. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że intensywna eksploatacja drogi wpłynie na jakość utworzonego traktu. Dlaczego warto zainwestować w płyty betonowe? Materiał ten posiada przede wszystkim wysokie właściwości antypoślizgowe. W większości przypadków jest on również odporny na mróz oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Odpowiednio dobrze ułożone płyty chodnikowe przetrwają lata, więc inwestycja w takie elementy jest bardzo opłacalna. Do układania płyt chodnikowych przydatne będą podnośniki; płyty mogą być dość ciężkie, zatem warto wspomóc się profesjonalnym sprzętem. Bez względu na wybrany wariant: kostka brukowa – płyty betonowe, w obu przypadkach będziemy potrzebować profesjonalnego sprzętu. Takie rozwiązania proponuje firma Catchshift, która udostępnia klientom między innymi wspomniane już podnośniki do płyt betonowych, jak również chwytaki do kostki brukowej. Zapraszamy!

Powrót