Aktualności

Powrót
Ile tak naprawdę trwa sezon brukarski?
04.03.2020

Ile tak naprawdę trwa sezon brukarski?

Sezon brukarski to od lat temat, który budzi wyjątkowo sprzeczne opinie. Czy można układać kostkę brukową zimą? Jeśli tak - to czy ograniczeniem dla pracy jest raczej niska temperatura, czy śnieg? Takich dylematów pojawia się sporo - tymczasem ustalenie, jak długo trwa sezon brukarski powinno opierać się nie w oparciu o kalendarz, ale zdrowy rozsądek.  Sezon pracy brukarza jest elastyczny - wynika bowiem z warunków atmosferycznych, doświadczenia ekipy, ale i sprzętu jakim dysponuje. W efekcie sytuacje, w których brukarz informuje np. w listopadzie, że - jeśli nic go nie zaskoczy - zrealizuje zlecenie do końca roku nie powinny budzić nadmiernej podejrzliwości. Specjaliści doskonale potrafią oszacować czas, jaki jest niezbędny do wykonania robót oraz warunki pogodowe. Ewentualne przeciwwskazania, które mogłyby wpłynąć na czas realizacji zadania.  Sezon brukarski powinien trwać tak długo, jak gleba pozwala na to, by swobodnie pracować np. nad jej ukształtowaniem przy położeniu kostki czy montażu płyt betonowych. Zamarzanie ziemi to pierwszy sygnał, że zmieni się jej plastyczność, co z kolei utrudnia pracę brukarza. Jednak w sytuacji, gdy w polskich warunkach zima coraz bardziej zaczyna przypominać długotrwałą jesień, a przymrozki są sporadyczne, sezon brukarski się znacząco poszerza.  Z perspektywy klienta takie - często budzące emocje - przedłużenie okresu prac brukarskich okazuje się bardzo korzystne. W miesiącach, które nie kojarzone były dotychczas z budowaniem chodników czy układaniem kostki brukowej można często liczyć na atrakcyjniejszy cennik robót oraz szybsze terminy realizacji. 

Sezon brukarski a kwestia wilgotności powietrza

Sezon pracy brukarza jest ściśle uzależniony od pogody. Szczególnie wilgotność powietrza i gruntu ma wpływ na efekt jakościowy - o ile np. praca w słońcu jest uciążliwa i wyczerpująca, ale neutralna wobec materiałów, tak układanie płyt czy kostki brukowej na mrozie to już techniczny błąd.  Nie chodzi jednak wyłącznie o samą pogodę. Zima, przymrozki czy śnieg ograniczają również zakres pracy brukarskiej. Należy pamiętać, że to profesja fizyczna - w dużej mierze oparta na działaniu z materiałem o ponadprzeciętnej wadze. Podnoszenie czy przenoszenie produktów w utrudnionych warunkach to nie tylko ryzyko ich uszkodzenia, ale i częsta przyczyna problemów zdrowotnych. 
Rozwiązaniem - zdecydowanie poszerzającym również aktywny sezon brukarski - jest technologia.  Producenci maszyn specjalistycznych dla brukarzy zapewniają ciekawe rozwiązania - np. chwytak próżniowy Mickey 155, który umożliwia przenoszenie elementów bruku o wadze do 155 kg. W praktyce eliminuje więc potrzebę nachylania się i pracy na kolanach, a przy niewielkich rozmiarach i mobilności daje swobodne możliwości wykorzystania w różnych miejscach. Uwagę zwraca również możliwość zamontowania zróżnicowanych przyssawek i bardzo szybkie - zaledwie jednosekundowe - podwieszanie transportowanych elementów. 

Jak przygotować się do pracy brukarskiej w trudnych warunkach?

Zakładając realizację prac w czasie, w którym ziemia może być nadmiernie wilgotna lub podatna na przymrozki warto poprzedzić układanie elementów badaniem gruntu pod kątem parametrów. Pomijanie tego etapu to błąd, który prowadzi często np. do wypiętrzania poszczególnych kostek brukowych. Może również wpłynąć na odbarwienie elementów i zróżnicowanie kolorystyczne powstałej warstwy. Możliwe są też odkształcenia gruntu - nieprzewidziane spadki terenu, na skutek których zmienia się np. kwestia odpływu wód. W efekcie, zastanawiając się ile trwa sezon brukarski należy trzymać się okresu wiosenno-jesiennego z ewentualnym jego przedłużeniem na pozostałe miesiące w zależności od temperatury czy warunków gruntowych. 

Skorzystaj z oferty Catchshift

Przyssawki Catchshift mają uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Powrót