Aktualności

Powrót
Jakie kruszywo należy wybrać pod kostkę brukową?
31.08.2020

Jakie kruszywo należy wybrać pod kostkę brukową?

Podbudowa to - patrząc na efekt pracy brukarza - element, którego nie widać, ale odgrywa ogromne znaczenie dla wizualnej i technicznej strony inwestycji. Jak prawidłowo dobrać kruszywo pod właściwy bruk - kostkę lub płyty chodnikowe? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, trudno tę kwestię sprowadzić do jednego, prostego i uniwersalnego rozwiązania.  Układanie kostki brukowej czy montaż płyt chodnikowych lub betonowych to proces, który wymaga dbałości o każdy detal: od odpowiednich przestrzeni pomiędzy elementami po idealne wypoziomowanie stworzonej płaszczyzny. Tymczasem - patrząc na swoisty kodeks praktyk brukarskich - można zauważyć wyraźną tendencję do tego, by koncentrować uwagę wyłącznie na efekcie odgórnym i na drugi plan spychać sferę podpowierzchniową. To błąd: podbudowa odgrywa bardzo duże znaczenie w kontekście trwałości i ogólnej estetyki inwestycji. 

Jakie kruszywa powinny być wykorzystywane w pracy brukarskiej

Przyjmując, że zakres prac dotyczy głównie kostki, lista obejmować musi:
  • kruszywa kamienne stanowiące zdecydowaną większość podbudowy
  • elementy drobne: kruszywa pozyskane z piasku rzecznego i kopalnego
  • żwir oraz pospółka.
W zależności od specyfiki danego projektu, wśród kruszyw niezbędnych w pracy brukarskiej wymienić można również rzadziej spotykane źródła - np. keramzyt lub żużel.  W ten sposób, w oparciu o kruszywa powstaje podsypka pod kostkę brukową, którą w branży określa się jako “zerówka”. To nic innego jak ostateczna warstwa, na której lokuje się właściwe elementy. Należy oczywiście pamiętać, że każda ekipa brukarska ma nieco inne upodobania i preferencje wobec np. składu mieszanki. 

Jakie kruszywo będzie idealne pod płyty chodnikowe?

Płyty betonowe i chodnikowe wymagają nieco innego podejścia niż standardowa kostka brukowa. Przede wszystkim wiele zależy od tego, jaka jest ich specyfika - o ile warianty we-cast są lekkie i łatwiejsze w układaniu, materiały wibroprasowane to ciężar, który w większej skali wymaga sporej siły podczas układania.  W tym kontekście - jak i produktów cięższych; również zastosowania przemysłowego - warto pamiętać o możliwościach, jakie dają narzędzia do przenoszenia płyt w brukarstwie. Tak działa Mickey155 - maszyna do układania bruku, która poprzez przyssanie przenosi elementy w wyznaczone miejsce ograniczając potrzebę pochylania się, obciążania kręgosłupa czy prozaicznej pracy na kolanach. W oparciu o taką technologię, układanie bruku czy płyt będzie nie tylko szybsze, ale i bardziej precyzyjne.  Niezależnie od tego, czy materiał będzie lżejszy czy zdecydowanie cięższy, podsypka powinna być traktowana jako jeden z elementów priorytetowych. Pełniąc funkcję warstwy wyrównawczej przekłada się na idealnie wypoziomowanie bruku czy płyt chodnikowych. Jednak zalety dobrze dobranej i ułożonej podsypki są szersze - właściwa warstwa zapewnia również optymalne osadzenie poszczególnych elementów, które poddano obróbce. Należy jednak pamiętać o tym, by nie był to wyłącznie piasek. Choć w ten sposób można ograniczyć koszty inwestycji, warstwa złożona wyłącznie z niego będzie w naturalny sposób narażona na uszkodzenia - przesunięcia czy zmiany gruntowe wywołane wypłukaniem przez wodę. Inwestycja w podsypkę lepszej jakości - opartą na kruszywach - przełoży się na stabilizację, lepszy efekt wizualny i optymalne ułożenie płyt betonowych lub kostki. 

Skorzystaj z oferty Catchshift

Przyssawki Catchshift mają uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Powrót