Prefabrykaty betonowe - jak je zrobić i efektywnie przenosić?
Prefabrykat betonowy znany dziś ma swoje korzenie w połowie XX w., gdy tworzono pierwszą tego typu konstrukcję - Walnut Lane Memorial Bridge w Filadelfii. Zmieniła się od tego czasu technologia wykonania, standard prefabrykatów czy możliwości wykorzystania. Nie zmienia się jednak kwestia tego, jak nieustannie usprawniać - a zarazem przyspieszać - tworzenie konstrukcji poprzez przenoszenie prefabrykatów.
Czym są
prefabrykaty betonowe jeśli spojrzeć na nie od strony nie końcowej, ale fundamentalnej - początkowej? Tworzy się je przy użyciu konkretnej formy. To zasadnicza różnica, która dzieli beton prefabrykowany a mieszankę betonową odlewaną na miejscu. Z jednej strony wymusza to uprzednie przygotowanie formy i precyzyjne zaprojektowanie konstrukcji. Z drugiej: zdecydowanie przyspiesza pracę - pod warunkiem efektywnego i sprawnego przenoszenia poszczególnych części.
Jak powstają prefabrykaty betonowe, czyli od formy po transport
Proces
prefabrykacji betonu sprowadza się do kilku kolejnych etapów. Obejmuje:
- materiał do powstania prefabrykatu wlewany jest do formy - z siatką z drutu lub prętem zbrojeniowym,
- ukształtowany prefabrykat jeszcze przed zaschnięciem zostaje utwardzony - odbywa się to w kontrolowanych warunkach temperatury,
- po zakończeniu formowania, prefabrykaty z betonu zostają transportowane na plac budowym
Wytwarzanie betonu prefabrykowanego opiera się na użyciu cementu, wody i kruszywa. W przypadku wielowarstwowości, prefabrykaty dodatkowo zawierają formę izolacji termicznej. Tę może stanowić kilka elementów - m.in.: polistyren ekstrudowany, styropian, wełna mineralna.
Naturalnym elementem wyposażenia
prefabrykatów są elementy łączące i stabilizujące. Ich użycie uzależnione jest od specyfiki i wykorzystania danego projektu. Prefabrykaty betonowe wyposażone są na etapie produkcyjnym m.in. w kotwy i szyny, a także haki czy wkładki dystansowe.
Należy pamiętać, że prefabrykaty nie muszą być zawsze zawierać zbrojenia. To naturalne rozwiązanie w przypadku konstrukcji i budynków z założenia ponadprzeciętnie obciążonych.
Wspomaganie prefabrykatu drutem zapewnia lepszą kontrolę naprężeń uwalniane podczas utwardzania.
Beton betonowi nierówny - różnice prefabrykatów
Duże znaczenie dla jakości prefabrykatów ma zastosowany rodzaj betonu. Rozwiązanie samozagęszczalne szczelnie wypełni założoną formę, do której precyzyjnie dostosowuje się w naturalny sposób - bez wibrowania.
Beton architektoniczny w założenia zachowuje wysokie właściwości użytkowe, ale też estetyczne -dotyczy to np. doskonałej gładkości powierzchnię czy możliwość szybkiego barwienia poprzez nadanie cementu. W efekcie mieszanki betonowe, z których powstają prefabrykaty powinny być dostosowane do indywidualnych założeń inwestora.
Korzyści jakie zapewniają prefabrykaty z betonu
Zastąpienie typowego betonu materiałami prefabrykowanymi to szereg korzyści. Obejmuje on m.in.:
- czas przygotowania materiałów - szybszy w porównaniu do betonu,
- wszechstronność zastosowania,
- możliwość wyboru dowolnej formy,
- wyższa wydajność i możliwość tworzenia prefabrykatów przez cały rok,
- relatywnie łatwa wymiana czy naprawa poszczególnych elementów.
W efekcie prefabrykaty doskonale sprawdzają w przypadku konstrukcji parkingowych, tworzenia fundamentów, konstrukcji naziemnych czy ścian.
Przenoszenie prefabrykatów nie musi być wyzwaniem
Szybkość realizacji prefabrykatów sprawia, że to technologia o dużej popularności w kontekście m.in. budownictwa. Tempo realizacji zależy jednak nie tylko od przygotowania materiału i formy, ale również samego systemu pracy. Kluczowe jest tu sprawne przenoszenie prefabrykatów, w którym coraz większą rolę odgrywają maszyny o relatywnie małych rozmiarach, a dużych możliwościach. Możliwości pokazuje m.in.
Wolf 4000 - maszyna do podnoszenia płyt betonowych i specjalistycznych zadań. Ponadprzeciętny zasięg pracy - możliwość podnoszenia elementów betonowych o wadze do 4 ton - przy niewielkich rozmiarach, łatwym transporcie i szybkim montażu czyni z niej idealne rozwiązanie w kontekście specyfiki prefabrykatów.
Zastosowanie tego typu maszyn daje szczególne możliwości wykorzystania prefabrykatów.
Brukarstwo, prace budowlane, ale również zaawansowana produkcja czy melioracja - to tylko część z branż, w których szybkie i sprawne przenoszenie prefabrykatów wydaje się być nieodzowne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o maszynach Catchshift?
Wynajmij i przetestuj.
☎️ +48 68 347 58 57
???? https://catchshift.com/#kontakt
Skorzystaj z oferty Catchshift
Przyssawki Catchshift mają
uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi: