Aktualności

Powrót
Prefabrykaty betonowe – jak je zrobić i efektywnie przenosić?
27.01.2020

Prefabrykaty betonowe – jak je zrobić i efektywnie przenosić?

Prefabrykaty betonowe - jak je zrobić i efektywnie przenosić?

Prefabrykat betonowy znany dziś ma swoje korzenie w połowie XX w., gdy tworzono pierwszą tego typu konstrukcję - Walnut Lane Memorial Bridge w Filadelfii. Zmieniła się od tego czasu technologia wykonania, standard prefabrykatów czy możliwości wykorzystania. Nie zmienia się jednak kwestia tego, jak nieustannie usprawniać - a zarazem przyspieszać - tworzenie konstrukcji poprzez przenoszenie prefabrykatów.  Czym są prefabrykaty betonowe jeśli spojrzeć na nie od strony nie końcowej, ale fundamentalnej - początkowej? Tworzy się je przy użyciu konkretnej formy. To zasadnicza różnica, która dzieli beton prefabrykowany a mieszankę betonową odlewaną na miejscu. Z jednej strony wymusza to uprzednie przygotowanie formy i precyzyjne zaprojektowanie konstrukcji. Z drugiej: zdecydowanie przyspiesza pracę - pod warunkiem efektywnego i sprawnego przenoszenia poszczególnych części. 

Jak powstają prefabrykaty betonowe, czyli od formy po transport

Proces prefabrykacji betonu sprowadza się do kilku kolejnych etapów. Obejmuje:
  • materiał do powstania prefabrykatu wlewany jest do formy - z siatką z drutu lub prętem zbrojeniowym,
  • ukształtowany prefabrykat jeszcze przed zaschnięciem zostaje utwardzony - odbywa się to w kontrolowanych warunkach temperatury,
  • po zakończeniu formowania, prefabrykaty z betonu zostają transportowane na plac budowym
Wytwarzanie betonu prefabrykowanego opiera się na użyciu cementu, wody i kruszywa. W przypadku wielowarstwowości, prefabrykaty dodatkowo zawierają formę izolacji termicznej. Tę może stanowić kilka elementów - m.in.: polistyren ekstrudowany, styropian, wełna mineralna. Naturalnym elementem wyposażenia prefabrykatów są elementy łączące i stabilizujące. Ich użycie uzależnione jest od specyfiki i wykorzystania danego projektu. Prefabrykaty betonowe wyposażone są na etapie produkcyjnym m.in. w kotwy i szyny, a także haki czy wkładki dystansowe.  Należy pamiętać, że prefabrykaty nie muszą być zawsze zawierać zbrojenia. To naturalne rozwiązanie w przypadku konstrukcji i budynków z założenia ponadprzeciętnie obciążonych. Wspomaganie prefabrykatu drutem zapewnia lepszą kontrolę naprężeń uwalniane podczas utwardzania. 

Beton betonowi nierówny - różnice prefabrykatów

Duże znaczenie dla jakości prefabrykatów ma zastosowany rodzaj betonu. Rozwiązanie samozagęszczalne szczelnie wypełni założoną formę, do której precyzyjnie dostosowuje się w naturalny sposób - bez wibrowania. Beton architektoniczny w założenia zachowuje wysokie właściwości użytkowe, ale też estetyczne -dotyczy to np. doskonałej gładkości powierzchnię czy możliwość szybkiego barwienia poprzez nadanie cementu. W efekcie mieszanki betonowe, z których powstają prefabrykaty powinny być dostosowane do indywidualnych założeń inwestora. 

Korzyści jakie zapewniają prefabrykaty z betonu

Zastąpienie typowego betonu materiałami prefabrykowanymi to szereg korzyści. Obejmuje on m.in.:
  • czas przygotowania materiałów - szybszy w porównaniu do betonu,
  • wszechstronność zastosowania,
  • możliwość wyboru dowolnej formy,
  • wyższa wydajność i możliwość tworzenia prefabrykatów przez cały rok,
  • relatywnie łatwa wymiana czy naprawa poszczególnych elementów.
W efekcie prefabrykaty doskonale sprawdzają w przypadku konstrukcji parkingowych, tworzenia fundamentów, konstrukcji naziemnych czy ścian. 

Przenoszenie prefabrykatów nie musi być wyzwaniem

Szybkość realizacji prefabrykatów sprawia, że to technologia o dużej popularności w kontekście m.in. budownictwa. Tempo realizacji zależy jednak nie tylko od przygotowania materiału i formy, ale również samego systemu pracy. Kluczowe jest tu sprawne przenoszenie prefabrykatów, w którym coraz większą rolę odgrywają maszyny o relatywnie małych rozmiarach, a dużych możliwościach. Możliwości pokazuje m.in. Wolf 4000 - maszyna do podnoszenia płyt betonowych i specjalistycznych zadań. Ponadprzeciętny zasięg pracy - możliwość podnoszenia elementów betonowych o wadze do 4 ton - przy niewielkich rozmiarach, łatwym transporcie i szybkim montażu czyni z niej idealne rozwiązanie w kontekście specyfiki prefabrykatów.  Zastosowanie tego typu maszyn daje szczególne możliwości wykorzystania prefabrykatów. Brukarstwo, prace budowlane, ale również zaawansowana produkcja czy melioracja - to tylko część z branż, w których szybkie i sprawne przenoszenie prefabrykatów wydaje się być nieodzowne. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o maszynach Catchshift? 

Wynajmij i przetestuj. ☎️ +48 68 347 58 57 ???? https://catchshift.com/#kontakt

Skorzystaj z oferty Catchshift

Przyssawki Catchshift mają uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Powrót