Aktualności

Powrót
Układanie kostki brukowej zimą – możliwe czy ryzykowne?
13.01.2020

Układanie kostki brukowej zimą – możliwe czy ryzykowne?

Położenie kostki brukowej wymaga niewątpliwej precyzji, doświadczenia czy odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Czy wpływ na ostateczny efekt ma pogoda, temperatura i wilgotność? Układanie kostki brukową zimą pozwala przyspieszyć prace wykończeniowe, ale należy pamiętać o jednej kwestii: choć jest ona trwałym materiałem, nie jest w pełni odporna na czynniki zewnętrzne.  Układanie kostki brukowej zimą nie jest oczywiście definitywnie wykluczone. Ważne jednak, by zwrócić uwagę na przestrzeganie kilku zasad - tylko w takiej sytuacji wiosną ścieżki oraz wytyczony podjazd będą rzeczywiście funkcjonalne i estetyczne.  Czas, w którym można układać kostkę brukową budzi regularnie wątpliwości. Z jednej strony opinie o tym, że zima definitywnie to wyklucza są sprzeczne z logiką - szczególnie, gdy styczniowa pogoda na zewnątrz zbliżona jest do wiosennej. Z drugiej: producenci kostki przekazują zalecenia, których - chociażby ze względu na kwestie gwarancyjne - warto przestrzegać. W efekcie warto kierować się własną intuicją: kalendarzowa zima nie musi oznaczać, że układanie kostki jest niemożliwe. 
 

Jakie warunki należy spełnić planując położenie kostki brukowej?

Kluczowe dla ostatecznego efektu jest przygotowanie podłoża - fundamentu dla kładzionej kostki chodnikowej. Musi być ono wystarczająco utwardzone - jednocześnie nie zmarznięte. Specjaliści zakładają, że układanie kostki możliwe jest do ok. 0 stopni Celsjusza. Nie brak jednak opinii, że nawet przy niewielkim mrozie nic nie powinno stać na przeszkodzie - pod warunkiem, że układania podejmuje się wyspecjalizowana i doświadczona ekipa brukarska.  W tym kontekście warto zwrócić uwagę na różnice temperatury. Chłodniejsze poranki w okolicach południa - również zimą - mogą zmienić się w całkiem dobre warunki do układania kostki brukowej. Błędem jest więc wyłącznie kierowanie się prognozami pogody z dużym wyprzedzeniem.   Układanie kostki brukowej zimą jest więc możliwe pod warunkiem, że:
  • grunt nie będzie specyficzny - zbyt twardy na skutek mrozu 
  • temperatura powietrza nie będzie niższa niż -5 stopni Celsjusza
  • na powierzchni gleby nie ma nadmiernej wody czy wilgoci

Na co zwrócić uwagę układając kostkę zimą?

Podstawą jest jej pielęgnacja i zadbanie o podłoże. Choć wysokiej jakości kostki brukowe charakteryzują się dużą odpornością na warunki zewnętrzne, duży mróz i sól mogą doprowadzić do odbarwień. Z kolei układanie kostki zimą - przy zbyt niskich temperaturach - skutkować może nieprawidłowym ułożeniem. Elementy zachowają się inaczej wobec cieplejszej gleby, co zmieni całokształt prac.    Warto pamiętać, że mróz ingeruje w utwardzanie zaprawy przygotowane na bazie cementu. Pozostanie ona zdecydowanie dłużej mokra. Może mieć w przyszłości tendencję do kruszenia - szczególnie jeśli mróz się przedłuża. Możliwe jest w takim scenariuszu również pęcznienie materiałów. Montaż kostki modułowej na zaprawie lub podłożu betonowym warto zawiesić - do czasu, aż temperatura wzrośnie do ok. zera stopni. 

Jak przyspieszyć prace przy układaniu kostki?

Nawet w sytuacji, gdy pogoda nie sprzyja szybkiemu położeniu kostki brukowej i innym pracom zewnętrznym, nie powinno prowadzić to do obaw. Czas można nadrobić - chociażby wykorzystując maszyny zapewniające szybkie i precyzyjne układanie poszczególnych elementów. Tak działają urządzenia do ręcznych prac brukarskich - np. model Mickey155 przysysa i przenosi elementy bruku w dowolne miejsce bez nachylania się, pracy na kolanach czy uciążliwego i czasochłonnego noszenia ich przez wykonawcę. Lekkość sprzętu - zaledwie 31 kg - przy możliwościach i udźwigu 155 kg dają wyjątkowe możliwości wykorzystania.  Po ułożeniu kostki brukowej, zimą wymaga szczególnego obchodzenia się z materiałem - usuwanie śniegu z powierzchni nie powinno odbywać się przy użyciu narzędzi metalowych, a raczej produktów, które nie doprowadzą do zarysowań. Świetnie sprawdzają się także preparaty do usuwania śniegu - również z elementów pomiędzy kostkami.  Zapisz się na testy Mickey155, polecając znajomemu otrzymasz 2 dni wynajmu gratis

Skorzystaj z oferty Catchshift

Przyssawki Catchshift mają uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Powrót