Aktualności

Powrót
8 dobrych praktyk podczas montażu płyt betonowych
01.06.2020

8 dobrych praktyk podczas montażu płyt betonowych

Układanie i montaż płyt betonowych musi łączyć kilka - jakże odległych od siebie - sfer: precyzję, cierpliwość, zmysł oraz wizję, a także samą technikę użytkową. Cały proces prac związanych z płytami betonowymi można sprowadzić do swoistego zestawienia ośmiu dobrych zasad stanowiących fundament wykonywanego zadania.  Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu płyt betonowych? Oto praktyki, zwyczaje i wskazówki, dzięki którym prace będą szybsze, łatwiejsze, a zarazem wyższej jakości. 

1. Prawidłowy wybór materiałów

Płyta płycie nierówna - i wcale nie chodzi tu o wymiary. Rynek zapewnia sporo wariantów, które różnią się nie tylko kolorystyką czy kształtem, ale też fakturą oraz właściwościami. Warto więc, przed rozpoczęciem prac, dokładnie przeanalizować to, jaki typ płyt betonowych będzie potrzebny w konkretnym miejscu. Charakterystyka materiałów zależna jest np. od lokalizacji, stopnia nasłonecznienia czy też tego, na co narażone będą płyty w codziennej pracy pod kątem natężenia ruchu. Koniecznie należy uwzględnić zróżnicowanie technologiczne materiałów - np. betonowe płyty wibroprasowane będą diametralnie różne od np. rozwiązań wykonanych w technologii wet-cast. 

2. Przygotowanie powierzchni

Płyty betonowe - niezależnie od tego, czy znajdują się na powierzchni poziomej czy pionowej, np. na ścianie - to jedynie wykończenie; dla ich prawidłowego montażu ważne jest to, co pod nimi. Podłoże musi być starannie oczyszczone ze wszelkich elementów, które mogłyby wpłynąć na prawidłowe połączenie z płaszczyzną. W efekcie, w przypadku podłoża konieczne jest usunięcie kamieni, korzeni roślin oraz ogólne wyrównanie terenu np. poprzez uzupełnienie podsypki piaskowej. 

3. Zaprawa drenażowa ma znaczenie

Planując montaż płyt chodnikowych należy pamiętać o tym, że z jednej strony powinny być one ułożone precyzyjnie, ale z drugiej - zapewniać właściwą cyrkulację oraz odpływ. Stąd istotna staje się zaprawa drenażowa. Dotyczy to szczególnie w przypadku dłuższych płyt oraz produktów wykonanych w technologii wet-cast. 

4. Optymalny wariant układania

Jak ułożyć płyty chodnikowe? Na każdy taki proces należy patrzeć indywidualnie. Inne są wymagania płyt stawianych na podjeździe, a inne - w przypadku przydomowego tarasu. To również kwestia tego, jak układać płyty betonowe - na sucho i w oparciu o przygotowaną podsypkę, czy też z opcją na mokrym betonie. To również kwestia, którą należy przeanalizować przed rozpoczęciem prac.  Montaż płyt betonowych - na co zwrócić uwagę? Sprawdź >>>

5. Wsporniki dla niedoświadczonych

Mierz siły na zamiary - nie mając doświadczenia w zakresie układania płyt betonowych, a planując zrobić to samodzielnie, warto skorzystać z pomocy montażowych. Do takich należą np. wsporniki do płyt chodnikowych. Wykorzystując sztuczne elementy o zróżnicowanej wysokości można układać płyty tak, by zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. To prosta metoda, dzięki której można uniknąć tego, co bywa wyzwaniem - fugowania oraz klejenia płytek. 

6. Przygotowanie płyt do układania

Montaż płyt betonowych musi być poprzedzony planem działania i zgromadzeniem materiałów tak, by były w zasięgu pracy. Efektywności działania i wygodzie pracy sprzyjają specjalistyczne maszyny. Możliwości działania takich urządzeń są wyjątkowo szerokie. Np. Wolf 4000, maszyna do podnoszenia płyt betonowych jest skuteczna wobec elementów ważących nawet 4 tys. kg. Biorąc pod uwagę ścisłe i bezfugowe układanie elementów, wszystkie krawędzie boczne zostają wolne przy zachowaniu precyzji nawet wobec nieprzeciętnie dużych elementów. 
Jeśli spojrzeć na montaż płyt betonowych jeszcze szerzej - już w ujęciu przemysłowym i pracach najcięższego kalibru, technologia pozwala na jeszcze więcej. Bear 6000, urządzenie dostosowane do płyt betonowych i prefabrykatów z jednej strony - dzięki doskonałej sile ciągu - umożliwia pracę z ponadprzeciętnie dużymi elementami. Z drugiej - niewielkie wymiary, łatwy transport oraz montaż dają swobodne możliwości wykorzystania w różnych lokalizacjach. W ten sposób montaż płyt betonowych jest nie tylko szybszy, ale również taki, jakiego oczekują wszystkie strony - efektywny i z oczekiwanym efektem wizualnym. 

7. Właściwa impregnacja produktów

Konserwacja płyt betonowych jest szczególnie istotna w przypadku materiałów wystawionych na aktywne działanie słońca lub potencjalnie utrzymującej się wilgoci. Dodatkowo płyty stosunkowo łatwo się brudzą. Stąd ważne jest, by ich impregnacja była wnikliwa i zrealizowana w oparciu o wysokiej jakości materiał - to przełoży się na długą odporność poszczególnych produktów. O ścieżce czy tarasie stworzonym z płyt betonowych należy myśleć w perspektywie wieloletniej - dbałość o poszczególne elementy zaowocuje trwałością i wytrzymałością elementów na lata. 

8. Weryfikacja po realizacji

Montaż płyt betonowych to prace, w przypadku których błędem będzie pośpiech i presja czasowa. Efekt uzależniony jest od dokładności i cierpliwości - dotyczy to także już etapu końcowego. Płyty betonowe po ułożeniu mogą nieznacznie pracować, więc ostateczna analiza jakości powinna nastąpić nie od razu, ale po np. kilku dniach, które pokażą, czy wszystkie elementy osadziły się prawidłowo i zgodnie z planami wykonawcy. 

Skorzystaj z oferty Catchshift

Przyssawki Catchshift mają uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Powrót