Aktualności

Powrót
Jakie są narzędzia niezbędne do precyzyjnego układania płyt betonowych? Znamy odpowiedź, oto lista.
02.12.2019

Jakie są narzędzia niezbędne do precyzyjnego układania płyt betonowych? Znamy odpowiedź, oto lista.

Niezbędne narzędzia do precyzyjnego układania płyt betonowych

Podnoszenie płyt betonowych wymaga zarówno doświadczonej ekipy jak i wysokiej jakości narzędzi. Niezależnie od tego, czy wykończenie powierzchni stanowią płyty chodnikowe, czy też ozdobne imitacje, kluczowa dla ostatecznego efektu jest dokładność realizacji. Stąd tak istotny jest sprzęt do tworzenia jednolitej płaszczyzny z przygotowanych płyt.  Jakość pracy brukarskiej coraz bardziej uzależniona jest od maszyn, jakich używa wykonawca. W realiach, w których duża presja kładziona jest nie tylko na ostateczny efekt, ale również szybkość realizacji, precyzja i sprawne działanie są kluczowe - stąd tak istotny jest potencjał używanych narzędzi. 

 

Układanie płyt betonowych krok po kroku

Niwelacja terenu, prawidłowe wytyczenie ścieżki pod płyty betonowe czy też montaż obrzeży oraz właściwej nawierzchni są niemożliwe bez urządzeń pomiarowych - od dalmierzy przez niwelatory po analizatory płaszczyzny terenu. W kontekście samego procesu układania nawierzchni z płyt betonowych coraz ważniejsza staje się praca wyspecjalizowanych maszyn. 

Każdy z etapów - od wytyczenia przebiegu ścieżki przez korytowanie oraz niwelację po przycinanie i ułożenie materiałów - wymaga narzędzi umożliwiających szybką, sprawną i precyzyjna pracę.  

Jakie narzędzia są potrzebne przy układaniu płyt betonowych?

W przypadku dużych projektów - oraz wielkoformatowych płyt o ponadprzeciętnych wymiarach i wadze - doskonale sprawdzają się urządzenia do podnoszenia płyt, takie jak podnośniki próżniowe, określane inaczej jako chwytaki podciśnieniowe. Mechanika oraz technologia wykonania sprawiają, że udźwig maksymalny to już znacznie więcej niż 350 kg, jaki charakteryzuje np. Wolf2000, który doskonale radzi sobie z elementami betonowymi/brukarskimi do 2000 kg. Gdy jednak układanie płyt betonowych dotyczy znacznie mniejszych formatów niezbędne będą wygodne narzędzia pozwalające operować na niewielkiej przestrzeni. Przygotowanie placu wymaga zazwyczaj równiarek i zgniatarek. Z kolei prawidłowe wytyczenie spadków czy zakrętów sprawia, że operator musi użyć łat oraz poziomic. Trzeba jednak liczyć się z zaangażowaniem znacznie bardziej zaawansowanych sprzętów - to np. niwelatory dostosowane do tego typu prac.    Odrębną od wytyczenia ścieżki kwestią jest jej przygotowanie wizualne. Pierwszy etap to ułożenie obrzeża, które stanowi wykończenie płyt betonowych czy chodnikowych. Oprócz - co naturalne - urządzeń pomiarowych niezbędne będą te prozaiczne: od typowego gumowego młota po gilotynę, dzięki której można precyzyjnie przyciąć materiały pod dany wymiar. Przydatne okazują się także chwytaki brukarskie oraz inne urządzenia służące do przenoszenia elementów. Wpływają znacząco na ekonomikę pracy: jest szybsza, bardziej bezpieczna i ogranicza ryzyko uszkodzeń. Warto zadbać też o wózek transportowy - przewożenie poszczególnych elementów również zapewni znaczące przyspieszenie układania płyt.    Wybierając narzędzia należy kierować się realnymi potrzebami - inna jest specyfika układania płyt betonowych podczas budowy osiedla, a inna w przypadku ścieżki w ogrodzie. Wspólny mianownik jest jeden: jakość produktów. W sytuacji, gdy od np. właściwego pomiaru uzależniona jest estetyka i funkcjonalność drogi wytyczonej przez płyty betonowe nie można oszczędzać ani na narzędziach pomiarowych, ani tych, które wpływają na wygląd i ostateczny efekt wizualny. 

Przyssawki Catchshift mają uniwersalne zastosowanie. Wystarczy zadbać o to, aby ich krawędzie nie wychodziły poza obrys przenoszonej płyty. W przypadku dużych materiałów można jednocześnie zastosować nawet 2 przyssawki! W naszej ofercie znajdziesz między innymi:


Powrót